הפגנת חרדים מול המטה הארצי. צילום: לירן תמרי

מטרת המלחמה החדשה של העדה החרדית: המתנ"סים והמינהלים הקהילתיים הפזורים ברחבי השכונות החרדיות

בימים האחרונים הופצו בשכונות החרדיות בעיר מודעות הקוראות לציבור להימנע מלשלוח את הילדים לפעילויות שונות במינהלים. לפעילויות אלו משמעות מכרעת בקיום המינהלים, שכן הן תורמות תרומה חשובה להכנסות.  

המודעה, שנתלתה בין השאר ברוממה ובמקור ברוך, מציינת כי "נודע לנו על אודות פעילות עם ילדי ובנות ישראל התמימים מחוץ לסדר הלימודים, כגון במתנ"סים, מרכזים קהילתיים וכדומה המפרסמים כאילו הם כשרים ובהם לומדים לימודים ועוסקים בפעילויות שנאסרו בתלמודי תורה ובתי חינוך".

המודעה אינה מפרטת מה הן אותן פעילויות 'בעייתיות', אך בשיחה עם פעילים במינהלים הקהילתיים האזוריים עולה כי ייתכן שהתכנים אינם בהכרח הבעיה המרכזית או הסיבה למאבק החדש

השלט שהופץ נגד המינהלים הקהילתיים. צילום: פרטי

"מדובר באנשי העדה החרדית וההתנגדות שלהם היא באופן עקרוני לכל דבר שמקבל תמיכה עירונית או ממשלתית", אומרים הפעילים.

את המודעות חתמו המתנגדים בכך ש"ייזהר כל אחד ולא ייתן לצאצאיו להשתתף בהם ובתוכניות שלהם אפילו הנראים ככשרים".

המודעות, מתברר, אינן דרך המחאה היחידה של הקיצונים. בשבוע שעבר התקיימה הפגנה של חרדים המתנגדים לפעילות המינהל הקהילתי בשכונת הבוכרים ובמהלכה רוסס שלט המינהל הקהילתי. לדברי גורמים במינהל זו אינה הפעם הראשונה. "לא מזמן הם גם 'פוצצו' לנו פעילות כי היא נעשתה בשיתוף פעולה עם המשטרה", הם מציינים.

למיינט ו"ידיעות ירושלים" נודע כי הלחץ עושה את שלו ובכל פעם שנעשית פעילות מטעם המתנגדים מורגשת ירידה מסוימת במספר המשתתפים בה