ניצב ניסו שחם. צילום: מוטי קמחי

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (ה') על ניצב בדימוס ניסו שחם 10 חודשי מאסר לאחר שהורשע בהטרדה מינית, מעשה מגונה במרמה ובהפרת אמונים. בית המשפט קבע הבוקר כי שחם פגע קשות באמון הציבור ובתדמית המשטרה: "הוא היה בניגוד עניינים".

בנוסף נקנס שחם בסכום של 7,500 שקלים והוא נדרש לפצות שתי מתלוננות ב-1,500 שקלים כל אחת ומתלוננת שלישית ב-500 שקלים. בפסק הדין נקבע כי ניצב בדימוס ניסו שחם השחית בהתנהלותו את מקום עבודתו ופגע קשות במחויבותו לאכיפת החוק ולתקינות האינטרס הציבורי שעליו הוא עצמו היה מופקד.

שופט בית המשפט השלום בתל אביב שמואל מלמד קבע כי "הפרשיות השונות מתארות מצבים שונים שבהם היה הנאשם בניגוד העניינים. הנאשם העמיד את עצמו במצב זה. לאור ריבוי המעשים יש פגיעה קשה בערך החברתי. הטלת עונש מאסר על הנאשם תפגע בנאשם בצורה קשה בהתחשב בדרגתו הגבוהה ומעמדו. לעונש יהיו השלכות קשות על משפחתו. הנאשם פוטר ממקום העבודה. הוא כפר לאורך כל הדרך באישומים נגדו ולא לקח אחריות על מעשיו. במעשיו פגיעה קשה באמון הציבור ובתדמית המשטרה". בית המשפט נתן משקל גם לזמן שחלף מאז הגשת כתב האישום - שבע שנים.

לפני שנתיים זיכה אותו השופט בני שגיא מבית משפט השלום בתל אביב מרוב העבירות. הוא הורשע בעבירה אחת של מעשה מגונה - בגלל נשיקה לשוטרת. על שחם נגזר עונש קל של 240 שעות לתועלת הציבור. שני הצדדים, סנגורו ופרקליטות המדינה, ערערו על ההחלטה  ושהחמירה עמו . לטענתם: ביהמ"ש טעה בכך ש"התעלם ממשמעות דפוס ההתנהלות ומהפגיעה הקשה בערכים המוגנים באמצעות העבירה של מרמה והפרת אמונים, ובפרט – באמון הציבור ברשויות".

בשנה שעברה החמיר בית המשפט המחוזי וקבע כי שחם ביצע עבירות נוספות - מרמה והפרת אמונים והטרדה מינית. הוא קבע שיש את התיק לבית המשפט השלום בתל אביב שיגזור את העונש של שחם. במהלך הדיונים, השופטים הציעו לשחם שיודה בעבירה של הפרת אמונים תוך ריצוי עבודות שירות. סנגוריו של שחם דחו את ההצעה.

עו"ד רונן יצחק ועו"ד ליאת יונניאן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה: "גזר הדין מבטא את ההכרה של בית המשפט בחומרת העבירות שביצע ניסו שחם בתקופה בה שרת בתפקיד בכיר בקצונת משטרת ישראל.
בית המשפט קבע כי מפקד בכיר אשר מנצל את מעמדו לצורך קשירת יחסים מיניים במקום העבודה גורם לפגיעה חמורה בכבוד האדם של השוטרות ובשוויון הזדמנויות שלהן במקום עבודתן - ודינו מאסר מאחורי סורג ובריח. וזאת בנוסף לעבירות המין בהן הורשע ניסו, שהן חמורות לא פחות.

"בתום הליך משפטי ממושך, נבקש לחזק את ידי השוטרות שהתייצבו על דוכן העדים - למרות הקושי הרב הכרוך בכך, ואנו תקווה כי פסק הדין שניתן בעניינו של ניסו שחם יהווה תמרור אזהרה ואבן דרך משמעותית במאבק ליצירת סביבת עבודה בטוחה, שוויונית ומוגנת לשוטרות בפרט ולנשים בכלל".