ישיבת 'איתרי' חוזרת לכותרות, אך הפעם לא בהקשרים שליליים: המפרק הזמני של עמותת 'איתרי' מציע למכירה 20 דונם בגבעת המטוס השייכים לישיבה. על פי הערכת גורמי נדל"ן, המתחם שווה יותר משלושה מיליוני דולרים.

את המכרז למכירת הנכס פרסם המפרק הזמני, עו"ד אבנר כהן, רק לאחרונה, עם קבלת האישור מבית המשפט המחוזי. בשלב זה עדיין אין תוצאות למכרז. התאריך האחרון להגשת הצעות למכרז נקבע אמנם ל-7 במאי, אך הוא טרם נסגר על מנת לאפשר הגשת הצעות נוספות.

מטרת המכירה היא להגיע להסדר נושים בשל גירעונות של יותר משישה מיליוני דולרים שיש לעמותה. זו הפעם השנייה שבה נעשה ניסיון למכור את הקרקע. לפני כשנתיים התקבלה הצעה לרכישת המתחם תמורת 3.3 מיליוני דולרים, אך בעקבות התנגדות חברי העמותה העיסקה לא יצאה אל הפועל בסופו של דבר.

הקרקע היא חלק ממתחם ששטחו 411 דונם אשר מכונה 'גבעת המטוס', המהווה עתודה חשובה לבנייה בבירה. כבר זמן רב מקודמת במקום תוכנית להקמת שכונת מגורים. רק לפני כחודש וחצי אישרה הוועדה המחוזית להפקדה את שני המתחמים האחרונים במסגרת התוכנית. על פי התכנון אמורים להיבנות במתחם 2,400 יחידות דיור לאוכלוסייה היהודית ו-800 לאוכלוסייה הערבית.

עמותת 'איתרי' הוקמה בידי הרב מרדכי אוליפנט לפני כ-25 שנה במטרה לקדם לימודי תורה תוך הקמה ואחזקה של מרכזים תורניים. כיום לומדים במוסד התורני של העמותה, ישיבת 'איתרי' הממוקמת סמוך לבית צפאפה, כמאה בחורים ואברכים.

העמותה עלתה לכותרות לפני כחמש שנים, לאחר שבבדיקה שביצע רשם העמותות התגלו ליקויים בהתנהלות של מנהל העמותה, חיים וייס, שבגינם אף הוגש נגדו כתב אישום. בין היתר, הוא נחשד בניסיון להבריח נכסים מהעמותה לטובת מנהליה. המשפט עדיין לא הסתיים.

בין היתר נקשר שמה של הישיבה עם אריה דרעי. המשטרה חקרה חשדות ולפיהם חלק מכספי הישיבה שנעלמו מעמותת 'איתרי' שימשו למימון ההגנה במשפטו של דרעי. עם זאת חקירת המשטרה לא העלתה דבר.