המאבק נגד הקווים הנפרדים עולה מדרגה. עשרות מפגינים, בעיקר נשים, קיימו הבוקר (יום ראשון) עלייה המונית לקווי האוטובוסים המכונים 'קווי מהדרין' בירושלים, בהם נשים נדרשות לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס מטעמי צניעות.

תחת הכותרת "יום תחבורה חופשית - שמים סוף לאפליה במרחב הציבורי" יצאו המפגינים בשעת בוקר מוקדמת אל עבר תחנות האוטובוסים בהן עוברים הקווים המדוברים וכשאלה הגיעו, עלו עליהם והתיישבו נשים וגברים כאחד בחלק הקדמי, שכאמור מיועד לגברים בלבד. המפגינים, וביניהם גם חברות מועצת העיר ירושלים לורה ורטון ורחל עזריה, ענדו על ידיהם סרטי מחאה אדומים וחילקו לנוסעים החרדים חומרי הסברה נגד ההפרדה השנויה במחלוקת.


הנשים מוחות באוטובוס (צילום: רועי אלמן)

"אנחנו פועלות באחריות ככל שניתן והורנו לכל פעילינו ופעילותינו להתנהג בכבוד ולהתלבש בהתאם", כך אמרה הבוקר דוברת ארגון אל"ה (אקדמיה ללא הטרדות), שירן דדון, השותף למאבק. "הורנו לנשים שלא להתיישב ליד אברכים, וגם לגברים שלא להתיישב ליד נשים, מתוך כבוד לרצונן לשמור נגיעה. אנו לא נלחמות בציבור החרדי ולא בדת היהודית, אלא במגמה 'להחביא' את האישה באצטלה של 'צניעות'. אנו פועלות ברגישות האפשרית, אך גם בנחישות הנדרשת כדי להלחם בגילויי אלימות מילוליים ופיזיים קשים שנשים חוות בקווים אלו על בסיס יומי".

בניגוד לציפיות, המחאה לא גררה התנגדות אלימה מצד האוכלוסייה החרדית. מלבד כמה צעקות ומבטים עוינים, אף נוסע חרדי לא ניסה למנוע בכוח את ישיבת הנשים בחלק הקדמי של האוטובוס. באחד האוטובוסים, ניגש אחד מהנוסעים החרדים לנהג, התלונן על ישיבת הנשים בחלקו הקדמי של האוטובוס ודרש שזה יורה להן לעבור לאחור. הנהג התעלם והמשיך בנסיעה.

קווי המהדרין בירושלים, החלו לפעול לפני מספר שנים בעקבות דרישה של העדה החרדית. חברת 'אגד' נענתה לבקשה ומפעילה מאז בעיר מספר קווים כאלה, שבמהרה הפכו להיות מוקד חיכוך חדש בין החילונים לחרדים. בחודשים האחרונים התרבו הדיווחים והעדויות על מקרי אלימות קשים כלפי נוסעים חילוניים ובעיקר נשים, שעלו לקווי המהדרין וסרבו לעבור לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס.

המאבק נגד קווי המהדרין החל לפני כשנתיים, כאשר המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית הגיש עתירה לבית המשפט העליון בדרישה להפסיק את הפעלתם של קווים אלה. לאחרונה התחדשה המחאה הציבורית בנושא בעקבות דיוניה של הועדה המיוחדת של משרד התחבורה שהתכנסה בחודש שעבר לדיון מכריע ואמורה להגיש את המלצותיה לבג"צ בימים הקרובים.