הוועדה המקומית לתכנון ובנייה קבעה כי בעלי מתחם ממילא ישלם 1.5 מיליון שקל בתמורה לביטול הזכות למעבר הציבור בחלק מהרובע. בתמורה ייפתח המעבר בקטע אחר.

לפני כמה חודשים הגישה חברת אלרוב, הנמצאת בשליטתו של אלפרד אקירוב, בקשה לביטול המעבר הרגלי לציבור במפלס הקומה השנייה, בין רחוב שלמה המלך לשדירת המסחר בפרויקט ממילא. על פי התוכנית, בתמורה לביטול המעבר הציבורי תיפתח לשימוש חופשי החניה הסמוכה לכביש הראשי, תחת הארקדה של המלון החדש במתחם.

כמו כן כבר בנובמבר 2008, בפגישה שנערכה בין מנהל פרויקט ממילא, רון גלר, לבין בכירי מינהל התכנון בעירייה, הוסכם כי בתמורה לחילופי השטחים תשקיע חברת אלרוב בפיתוח הגן הארכאולוגי שמתחת לכיכר שער יפו. עלות העבודות מוערכת בכ-170 אלף שקל.

התוכנית כבר הורדה בעבר כמה וכמה פעמים מסדר יומה של הוועדה המקומית, לאחר שסגן ראש העירייה, פפה אללו, דרש לערוך סיור במקום כדי לאפשר לחברי הוועדה להבין את משמעותם של חילופי השטחים. אללו ציין כי הוא "מרגיש שבתוכנית הזו נעשו עיוותים כדי לאשר אותה כך שמי שירוויח בסופו של דבר תהיה החברה, על חשבון הציבור כולו".

גם לשכת התכנון במשרד הפנים יצאה נגד התוכנית. מתכננת המחוז, דלית זילבר, אמרה כי מדיניות משרד הפנים היא לאפשר מעבר רגלי באזורים מתוירים בעלי חשיבות היסטורית כמו ממילא, ועל אחת כמה וכמה במעבר מהסוג שאלרוב ביקשה לחסום.

השבוע, כאמור, החליטה הוועדה לאשר את התוכנית, לאחר שנקבע כי אלרוב תידרש לשלם 1.5 מיליון שקל, שיוקצו למטרות לטובת הציבור - ביניהן שיקום הגן הארכאולוגי הצמוד לחומת העיר העתיקה ושדרוגו וכן ניקיון מבנים הסמוכים לפרויקט ממילא.

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות ירושלים"