בשנה האחרונה ישנן פחות ופחות משפחות שמוכנות לקחת על עצמן את האתגר של להיות משפחת אומנה. עמותת "אור שלום" ו"ידיעות תקשורת" מביאות לכם חלק מסיפוריהם של הילדים – והמשפחות שמחבקות אותם באהבה. כדי שיותר ילדים יזכו לדעת את האהבה הזו.

כשהיה בן 4, הוצא א' מבית הוריו לאחר שחווה התעללות פיזית והזנחה קשה. שני אחיו, שגם הם סבלו מהתעללות ההורים, מצאו בית חם אבל א', אשר בגלל ההזנחה סובל מעיכוב התפתחותי, נמצא כבר שנה בבית קלט ממתין למשפחה חמה ואוהבת שתיקח אותו אליה ותעניק לו חום ואהבה.

כשהגיע לקלט החירום סבל א' מתת תזונה חריפה והיה רזה ומבוהל. עם המון תמיכה וסיוע של הצוות המטפל הוא החל לעלות במשקל ולהראות כמו ילדים אחרים בני גילו, אבל לדברי המטפלים חיוכו של א', שאינו נראה אמיתי וכזה שבא משמחה, מעיד שהוא אינו ככל הילדים.

"עיכוב ההתפתחות שלו נובע מסיבה סביבתית", מסבירים המטפלים בקלט החירום. "עד שהוא הוצא מהבית, נמנע ממנו כמעט לחלוטין מגע אנושי, יחס ודיבור. זה מזעזע, אבל א' לא חווה חום ואהבה כלל עד שהגיע לקלט". עם זאת, המטפלים מציינים כי לאחר שזכה לתשומת לב מצוות משפחת הקלט מצבו משתפר מעט אך הוא עדיין משווע למגע ויחס חם.

משפחת אומנה היא משפחה לכל דבר (צילום אילוסטרציה: איי.פי)

"מדובר בילד עם עיכוב התפתחותי מוטורי ושפתי שנגרם כתוצאה מההזנחה שחווה. הוא יזדקק לקלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק. יש לו קושי ליצור קשרים והתחברות עם אנשים, כתוצאה מהפגיעה בקשר עם ההורים, הוא פשוט אינו יודע איך ליצור קשר חברתי".

המטפלים מספרים שא' הקטן הוא ילד חייכן מאוד אבל מפוחד. הוא נצמד לכל אדם שמתייחס אליו, שולח ידיים לכל עבר, מחייך וצוחק הרבה.

"כמעט בכל ערב, לפני השינה, הוא נתקף בפרץ של צחוק מתגלגל שרק מתחזק כשהוא שומע את המלים "לילה טוב". הוא גם מאוד אוהב להאזין לצלילים. הוא ממש מרותק כשמדברים אליו או כשהוא מאזין למוזיקה. יש לו חוש קצב מפותח מאוד. בכל פעם שהוא שומע מוזיקה, הוא מיד נעמד על מקומו ומתחיל להתנועע ולרקוד", מספרים בקלט החירום אך מוסיפים כי לעיתים, בגלל ההתעללות שחווה, הוא מסתגר בתוך עצמו, נצמד אל הקירות, ומנסה להימנע מכל מגע של אדם. לא' דרושה משפחה חמה וחזקה שתוכל להשקיע בו ולהתמסר לגידולו. חום ואהבה הם עיקר הצורך שלו".

40 ילדים שחוו הזנחה, התעללות ופגיעה מצד משפחתם והוצאו מביתם, ממתינים בקלט החירום למשפחה אוהבת שתטפל בהם במסירות.

על "אור שלום"
על משפחות אומנה
משרד הרווחה מסייע

משפחות המעוניינות לשמש משפחות אומנה, הורי בית במשפחתונים או משפחות קלט וכן מי שרוצה לעזור בתרומות מוזמן להתקשר לטלפון: 02-9936900

למידע נוסף ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של "אור שלום", שבו ניתן לקבל, בין היתר, פרטים על ילדים שממתינים למשפחות בכתובת: http://www.orr-shalom.org.il