האם נוכחותם של סטודנטים צעירים במקומות בילוי היא הפתרון לבעיית האלימות הגואה בעיר? בקרוב נוכל לגלות. ל"ידיעות ירושלים" נודע, כי העירייה מתכוונת להעסיק סטודנטים בפיקוח על בני נוער באזורים מועדים לפורענות ולאלימות.

לפני כמה שנים חברה ירושלים לפרויקט "עיר ללא אלימות", שפועל במספר ערים נוספות ונועד לחנך ולפעול למניעת אלימות בקרב בני נוער וילדים. התוכנית, הממומנת ברובה על ידי המשרד לביטחון פנים ומשרד הרווחה, כוללת פעילויות שונות בבתי ספר, בגני ילדים ובשיתוף עם תחנות משטרה מקומיות, שמטרתן לחנך את ההורים, המורים והנוער להורדת רף האלימות, שעולה בהדרגה בשנים האחרונות.

בירושלים היה הפרויקט בהקפאה זמן ממושך, ולמרות שהעיר היתה חברה בו, לא ממש נראו תוצאות בשטח. חבר המועצה עופר ברקוביץ', המחזיק בתיק הנוער, החליט באחרונה להחיות את הפרויקט ולתת לו דחיפה משמעותית, בעיקר לנוכח מקרי האלימות האחרונים, כמו הרצח ב'ון-גוך'.

"מעבר לרעיון של הקמת סיירות הורים ברחבי העיר, של הורים מתנדבים שמסיירים בסופי שבוע ובחופשים במרכזים בהם מבלים בני הנוער, עלה הרעיון לנצל את הכוח החיוני שיש לנו בירושלים: עשרות אלפי סטודנטים שלומדים כאן ויכולים להיות כוח חיובי ומוביל"", מסביר ברקוביץ'.

לדבריו, המטרה היא גם לחזק את הקשר של הסטודנטים עם העיר, לספק להם פרנסה ולחבר אותם לפעילות חברתית חשובה. "לטעמי, לסטודנט יש השפעה יותר גדולה על נוער. בגלל פער הגילאים הנמוך יכול להיווצר חיבור טוב יותר ותקשורת פתוחה. הסטודנטים יקבלו מלגות ובתמורה יסתובבו במרכזי הבילוי של הנוער, יפקחו על הנעשה ויצרו קשר עם בני הנוער. לדעתי מדובר במהלך שיוביל להורדה בתחושת האלימות ובהתאם לכך במעשים של אלימות מצד נוער".

במקביל, בכוונת יוזמי הפרויקט לגייס הורים נוספים לסיירות השונות. בקרוב יתקיימו כנסים להורים המעוניינים להתנדב במפעל 'אינטל' ובאוניברסיטה העברית.