האם חבל ההצלה למוסד הוותיק והמיתולוגי, ה'זיגמונד', יגיע מהאינטרנט? ברשת החברתית הפופולארית 'פייבסוק' נפתח השבוע אתר שמטרתו לעודד את דעת הקהל במטרה למצוא מקום חלופי לביסטרו המיתולוגי העומד להיסגר.

הפרסום ב"ידיעות ירושלים" על כוונת העירייה לסגור את ה'זיגמונד' הכה גלים. חבר המועצה עופר ברקוביץ', המשמש גם כחבר בוועדה לקידום עסקים בעיר, אמר כי הוא נחרד לשמוע שהמוסד המיתולוגי, שהיווה את אחד מסמליה של העיר, עומד להיעלם מהמפה.

בתגובה, כינס ברקוביץ' את הוועדה לישיבת חירום, שבסופה הוחלט למצוא דרך להשאיר את ה'זיגמונד' בפינת הרחובות עזה-האר"י. ברקוביץ' אף מתכוון לפנות ללשכה המשפטית כדי שזו תמצא את הדרך החוקית שתביא לפתיחתו מחדש של המקום.

לפני שבועיים, לאחר לא מעט התראות ודו"חות קבע בית המשפט כי יש לסגור את המקום, שכן לטענת העירייה התבצעו בו עבירות בנייה, לרבות פלישה למדרכה ובנייה במרחב ציבורי. הידיעה על כך שהוצא צו סגירה סופי למקום הכתה בהלם את בעליו, הסופר אלברט סוויסה, שמשפחתו מפעילה את המקום מזה 34 שנה.

"היינו מוכרים פה עיתונים מכל העולם וכמובן היו גם גזוז, נקניקיות ומטבוחה. אחרי שירשתי את המקום מאבי, שיניתי את המתכונת מקיוסק פינתי לביסטרו שכונתי קטן. הייחוד של המקום היה באופי הביתי שלו. מגיעים אליי אנשים שבאו לכאן גם לפני 30 שנה, אבל עכשיו עם הילדים שלהם. זה מקום שיש בו מחזורים ומעגלים של קליינטים המאוחדים בסטייל ובעולם הפילוסופי והאינטלקטואלי שלהם", סיפר סוויסה בשבוע שעבר.

סוויסה חש תסכול וזעם כלפי החלטת העירייה. "כל העניין של עסקים קטנים דורש הרבה יותר גיוון וגם שדרוג של הכללים והחוקים. אפשר למצוא ניואנסים ואז לנסות ליצור יותר עסקים, שפירושם גם יותר מקומות עבודה בעיר. העובדה שבעירייה מקשים עלינו, בעלי המקומות הקטנים והעצמאיים, מובילה לכך שיישארו פה בסוף רק חברות גדולות. עיר שרוצה לנהל חיי חברה ותרבות נורמליים לא יכולה להיבנות רק מהתאגידים הגדולים. זה הורס את מרקם החיים, את הגיוון ואת הצבעוניות בעיר", אמר.

העירייה: ב"אגף לקידום עסקים הוחלט לא לבצע הליכי אכיפה נגד העסק ללא שימוע. במהלך השימוע תינתן לבעל העסק אפשרות להשמיע את טענותיו".