ירידה של כשלושה אחוזים נרשמה בפדיון בעלי העסקים בירושלים בחודשים האחרונים. כך עולה מסקר שנערך על ידי האיגוד הארצי למסחר ונתוניו הוצגו השבוע. הסקר בדק את פדיון בעלי העסקים בעיר בשלושת החודשים האחרונים (ספטמבר-נובמבר 2009) וערך השוואה לשלושת החודשים שקדמו להם (יוני-אוגוסט).

בחנויות הרהיטים ומוצרי החשמל נרשמה ירידה בפדיון של בין שלושה לשני אחוזים. ירידה גדולה יותר (שנעה בין חמישה לשבעה אחוזים) נרשמה בחנויות ממכר לתיירים, לתמרוקים ומוצרי קוסמטיקה ובעסקי המוניות. הירידה המשמעותית ביותר – עשרה אחוזים, נרשמה בתחום המסעדות ובתי הקפה. לעומת זאת, ישנם עסקים בהם נרשמה דווקא עלייה בפדיון, בעסקי כלי בית ומתנות, מזון (הכוונה בעיקר למרכולים) והלבשה.

יש להניח כי ממצאי הסקר עדיין מושפעים משמעותית מעבודות הרכבת הקלה שמתבצעות ברחבי ירושלים, ובמיוחד במרכז העיר. כזכור, לפני כשנה וחצי החלו העבודות להנחת הפסים ברחוב יפו, שנחפר לאורכו ושינה כליל את שגרת החיים באזור: מאז ועד היום הולכי הרגל מעדיפים שלא להגיע לאזור. עובדה זו פוגעת ישירות ברווחיהם של העסקים שרבים מהם כבר הספיקו להיסגר.

"נתונים אלה מצביעים על כך שהמיתון טרם הסתיים וההתאוששות שהיתה בענפי המסחר בחודשי הקיץ נבלמה" הסביר יושב ראש האיגוד עזרא עטיה. אך גם לו ברור כי מה שקורה בירושלים, ובמיוחד במרכזה, מושפע לא רק מהמיתון הכללי במשק, אלא גם ממה שמתרחש בתחום התתשתיות והפגיעה בנגישות כתוצאה מכך.

נתונים אלו יחזקו בוודאי את ידי הסוחרים במרכז העיר כאשר הם יבואו לדרוש ליישם את המלצות הוועדה שהוקמה, ואשר המליצה להעניק להם הנחה בארנונה. הוועדה, שבראשה ישב חבר המועצה ואיל המרכולים רמי לוי, המליצה כי בעלי החנויות הפועלות במרכז ירושלים יקבלו הנחה בגובה של 50 אחוז ממסי הארנונה, וכן כי יש להעמיד לרשותם הלוואות בתנאים נוחים, שיעזרו להם לחצות את התקופה הקשה.