האם לבכירי העירייה יש סיבה לחשוש? אם להתייחס ברצינות לכוונות של ועד העובדים, התשובה לכך חיובית. בוועד החליטו לשים סוף לתופעת החוקרים הפרטיים שמפעילה הנהלת העירייה לצורך מעקב אחר עובדים – ובתגובה הם מתכוונים לשכור את שירותיה של חברת חקירות כדי שזו תנהל מעקבים אחר בכירי העירייה.

יו"ר ועד העובדים ציון דהאן אישר השבוע את הדברים, וציין כי הדבר ייעשה כדי לוודא שבכירי העירייה אכן מקפידים להחתים את כרטיסי הנוכחות שלהם פעמיים ביום, כפי שנדרש מהעובדים, ועובדים שמונה שעות עבודה מלאות. "נמאס לי מהמעקבים אחר העובדים", מבהיר דהאן, "ואני מתכוון להוכיח שגם חלק מבכירי העירייה אינם שיות תמימות והם אינם עומדים בסטנדרטים שהם עצמם הציבו".

ההחלטה בוועד התקבלה לאחר שלפני שלושה שבועות פרסם 'ידיעות ירושלים', כי חוקרים פרטיים עקבו אחר בכיר בעירייה, שעל פי מידע שהגיע להנהלה, נהג להחתים את כרטיסו בבוקר ולאחר מכן היה יוצא למקומות שונים מבלי שמילא את מכסת שעות העבודה שלו ("חוקרים פרטיים עקבו אחר בכיר בעירייה", 27.11.09).

מעקב זה בא חודשים ספורים לאחר שנחשף, כי העירייה עקבה אחר היועץ לענייני אומנות דוד סוזנה ומנהלת הגלריה זיוה לוין. בעירייה עלה החשש, שסוזנה שלח מספר פעמים את לוין להחתים את כרטיסו במקומו. סוזנה אישר כי הדבר אכן נעשה כמה פעמים, אך הסביר כי הסיבה לכך היא מחלה קשה שבה לקה. "לא היה לי כוח לחצות את כל עבודות הרכבת הקלה ברחוב יפו ואת כל כיכר ספרא כדי להגיע לשעון שבבניין מס' 1", אמר. "אכן שלחתי את לוין אבל טרחתי לדווח על כך מיידית למנכ"ל העירייה". לוין עצמה הודתה כי הופתעה מהמעקבים והרגישה מושפלת.

בשנים האחרונות מפעילה העירייה אמצעים שונים, ביניהם מעקבים אחר עובדים, וזאת בניסיון להתמודד עם בעיית השעות הנוספות, כאשר עובדים מצהירים כביכול כי בוצעו אך אין הוכחות ממשיות לכך. העירייה, אגב, מוציאה מידי שנה 15 מיליון שקלים עבור שעות נוספות, שאין ודאות שאכן בוצעו.

דהאן מצידו טוען, כי הוא אינו מוכן לספוג יותר את האווירה הקשה בקרב עובדים, שמגיעים למשרדו ומספרים לו כי הם חוששים שעוקבים אחריהם. בשל כך, כאמור, הוא החליט לצאת במבצע מעקבים אחר הבכירים, "כדי שאלו יתחילו לחוש מה עובר על העובדים הזוטרים. ייתכן שהתחושות הללו יפסיקו את המסע המטורף הזה", הוא מסכם.