"באיזשהו שלב בחיים כולנו היינו ילדים מחוצ'קנים". דומה שאין דרך כנה יותר לפתוח אייטם על כנס מדע בדיוני מאשר וידויה של ד"ר קרן לנדסמן, רופאה במקצועה ומנהלת הכנס 'מאורות' בנושא מדע בדיוני שייערך בגבעת רם בחנוכה, כשהיא מנסה להסביר מדוע בעצם הכנס מיועד לכו-ל-ם.

את האירוע מארגנים ד"ר קרן לנדסמן (32), רופאה המתמחה בבריאות הציבור בבית החולים כרמל בחיפה, ואהוד מימון (38), חוקר במכון סאלד בירושלים ועורך ומתרגם בשעות הפנאי. שניהם חברי האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה (כן, יש דבר כזה). השניים חברו לדבורה לנג ולהראל בן־עמי מנוער שוחר מדע ירושלים ויצרו את 'מאורות', אירוע חנוכה אלטרנטיבי באמת.

האירוע ייערך מחר (חמישי) בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. מעשר בבוקר עד 23:00 בלילה יתקיימו 30 הרצאות, סדנאות, פאנלים והפעלות בחמישה מוקדים שונים, עם דגש על מדע בדיוני בהקשר של החלל החיצון. המארגנים אומרים כי הכנס מיועד למבוגרים ולבני נוער מגיל חטיבת הביניים והלאה.

"הכנס פונה לכל מי שהסתכל אי פעם לשמיים וחשב שהוא רוצה להיות שם", מסבירה ד"ר לנדסמן. "רצינו לעשות את הכנס בירושלים, כי אם יש עיר שעצם קיומה הוא מדע בדיוני הרי זו ירושלים. זו עיר שבכל רגע היא עומדת להתפוצץ ובכל זאת מצליחה להתקיים. כשאתה חוצה בה את הרחוב אתה רואה בה בו־זמנית היסטוריה רחוקה ועתיד”.

מימון: "בנינו תוכנייה שבה בכל שעה אני מתלבט בין כמה דברים שאני רוצה לשמוע, כך שאני מצפה שיהיה כיף גדול. רוב הכנסים שעוסקים בתחום הולכים באחרונה לכיוון הפנטזיה שאלי, בתור איש של מדע בדיוני, מדברת פחות. לכן, כשקרן הציעה לי את הרעיון הצטרפתי אליה בשמחה. כל העבודה נעשית בהתנדבות והיה תענוג גדול לראות את הכנס צומח".