חושבים לבקר בקרוב במוזיאון מגדל דוד בירושלים, אולי כדאי שתשמעו מה חושבים המדריכים בשפה הערבית במתחם על ההיסטוריה של העיר ושל העם היהודי. השניים, ראש המחלקה לערבית במוזיאון עביר זייאד, האחראית על ההדרכות בערבית במקום, והמדריך רובין אבו שמסיה, יוצאים בצורה חריפה נגד התכנים המוצגים במוזיאון, ובפרט אלה הקשורים להיסטוריה היהודית. בראיון לטלוויזיה הפלסטינית, שנערך בחודש שעבר, סיפרו השניים על ה"שקרים", לטענתם, שמוצגים במוזיאון, ועל הדרכים שלהם להתמודדות עם "סילוף ההיסטוריה" במהלך ההדרכות אותן הם מקיימים בשפה הערבית.

כך למשל, כשמנחת התוכנית מציגה את המוזיאון כקשור לנצרות וכמבנה איסלאמי, היא שואלת את זייאד מה יש בו שקשור להיסטוריה היהודית. "יש אולם המציג את תקופת הברזל במוזיאון, שאותה מכנים היהודים 'בית המקדש הראשון', שם יש מפות בהן ניתן לראות את חלוקת הארץ לשבטים לאחר שנכנסו לארץ וכבשו אותה", עונה זייאד. "אין לזה שום עדויות וזה לא היה".

בהמשך הראיון, שנמשך כ-20 דקות, היא מציינת כי הממצאים הארכיאולוגיים מצביעים על כך שדוד ושלמה מעולם לא חיו בירושלים, שאין מבנים המיוחסים להם בעיר, וששלמה כלל לא בנה את בית המקדש הראשון. לשאלת המנחה מה מנסים היהודים להוכיח בגרסה שלהם להיסטוריה, עונה זייאד כי ממצאי המוזיאון יוצרים "מימד היסטורי כאילו היהודים חיו כאן לפני 3,000 שנה ושהיו להם כאן מבנים, שהיתה להם נוכחות כאן ושכל פלסטין היתה תחת שליטתם, כאילו הם יצרו את העיר ירושלים ויצרו את כל פלסטין. היהודים המציאו את זה בשביל להצדיק את הקמת המדינה, (אבל) הצדק ההיסטורי מוכיח כי לערבים הקדימות".

זייאד גם קובעת כי הסרט שמוצג במוזיאון הוא שקרי: "יש במצודה סרט דוקומנטרי שהם מציגים על ההיסטוריה של ירושלים. הסרט הזה מלא בשקרים היסטוריים ובהטעיות היסטוריות והפצתן".

זייאד, האחראית על תיאום הסיורים בערבית לקבוצות וליחידים, ובכלל זה על תכני הסיורים, אף גוללה בפני המנחה כיצד היא מעבירה את ההדרכות, אשר למרביתן מתלווה מדריך יהודי. לדבריה, במידה ואין ליווי של מדריך כזה, היא מעבירה את ההדרכות "בצורה עניינית".

הראיון המלא שבו נאמרו הדברים לטלוויזיה הפלסטינית הועבר השבוע לשוש יניב, מנכ"לית מוזיאון מגדל דוד. לאחר צפייה בהקלטה הבהירה יניב כי היא "דוחה בתוקף את שנאמר על התצוגה במוזיאון" והוסיפה כי הנושא נמצא בבירור.

עביד זייאד סירבה להגיב לכתבה. את תגובתו של רובין אבו שמסיה לא ניתן היה להשיג.