החלמאות התכנונית בירושלים מטפסת לשיא חדש: ארבעה עשורים ניצב לו מגדל מגורים יוקרתי בן 16 קומות בטלביה שבמרכז העיר ללא היתרים, ואף אחד בכיכר ספרא לא טרח עד כה לבדוק את הנושא. את המחדל גילה לאחרונה יו"ר הוועדה המקומית וסגן ראש העירייה, קובי כחלון, שפנה לפני כחודש בנושא ליועץ המשפטי לעירייה, יוסי חביליו, והורה לו לתת פתרון דחוף לעניין.

ממסמך שהגיע לידי 'בונוס' עולה כי למבנה המכונה 'בניין משהב' (על שם חברת משהב שבנתה אותו בזמנו) ברחוב פינסקר שבמתחם עומריה אין האישורים הנדרשים וביניהם: כיבוי אש, בטיחות ומהנדס קונסטרוקציה.

בעקבות זאת שיגר לאחרונה כחלון מכתב חריף לחביליו, שבו הוא מציין כי נדהם לגלות כי "בניין רב קומות קיים במרכז העיר ללא היתר וכולם שותקים". כחלון מתריע כי אין צורך להכביר מלים שהמצב הקיים מהווה 'פצצה מתקתקת' בלב העיר ועלול לגרום לקורבנות רבים, ומזכיר ליועץ המשפטי את אסון ורסאי, "שיש לראותו ככתובת אש מהדהדת, המזהירה מפני פוטנציאל האסון שבמקום".


המגדל הלא חוקי (צילום: שלומי כהן)

כחלון, כאמור, פנה לפני כחודש לחביליו וביקש ממנו לנקוט צעדים דחופים ולהציג באופן מיידי מתווה לפעולה לפתרון הבעיה החמורה. בין השאר הוא מבקש ממנו להורות ללא דיחוי לכיבוי אש לבצע בדיקת בטיחות למתחם, להגיש היתרים באופן מיידי וכן לבצע בחינה מחודשת של הגורמים המקצועיים בעירייה על הפעילות בבניין. אך בינתיים נראה כי באגף היועץ המשפטי לא מתרגשים, שכן הם טרם הגישו את התייחסותם לנושא ליו"ר הוועדה המקומית.

מדובר במגדל המגורים היוקרתי הראשון, שנבנה בעיר בתחילת שנות ה־70 של המאה שעברה. 'בניין משהב' היה בתקופה זו חלק מתוכנית שהקימה נגדה מאבק ציבורי קשה נגד הבנייה לגובה ולמען שימור שטחים ציבוריים פתוחים במתחם עומריה וניקופוריה. מדובר במתחמים המשתרעים על שטח גדול בין שכונת טלביה לשכונת ימין משה ותחנת הרכבת הישנה. התוכנית הציעה אז לבנות שמונה מגדלי מגורים ושני בתי מלון בגובה ממוצע של 16 קומות ולסלול לאורכם כביש רחב במיוחד.

במקביל למאבק הציבורי נגד תוכנית זו, שבראשו עמד העיתונאי והסופר יהודה האזרחי, הכין צוות המחלקה לתכנון העיר בעירייה, בראשותו של האדריכל דוד קרויאנקר, תוכנית לפיתוח ובינוי חלופיים. בשנת 1976 אושרה לבסוף התוכנית החלופית, ובכך בוטלה למעשה הקמת מגדלי המגורים, המלונות והכביש העורקי. קרויאנקר המליץ לייעד את מרבית שטח המתחם לגנים ציבוריים, ואת היתרה, סמוך למגדל 'משהב' (הצמוד לגן השושנים), לבינוי מגורים מדורג.
המאבק הציבורי וקיומה של תוכנית זו היו בין הגורמים המרכזיים שאפשרו להקים כעבור זמן קצר את גן הפעמון (1976) ואת גן בלומפילד (1979).

קרויאנר נזכר השבוע: "בסופו של דבר מה שנותר מאותה תוכנית גרנדיוזית הוא המגדל הבודד ומלון לרום (כיום ענבל) שקוצץ משמעותית. מה שמעניין שזו הייתה הפעם הראשונה שאמצעי התקשורת התגייסו למאבק מסוג זה. הם עשו זאת יחד עם תושבי שכונת טלביה. בין המובילים של אותו מאבק היו גם מישאל חשין (כיום השופט העליון בדימוס) ופרופ' מיכאל ברונו, לשעבר נגיד בנק ישראל. אגב, בגלל שמדובר בחברת משהב, הבונה על פי רוב למגזר הדתי, זה היה המגדל הראשון בעיר שכלל מעלית שבת".

היועץ המשפטי הגיב בשם העירייה: "לפני כשבוע פנה סגן ראש העירייה, קובי כחלון ליועץ המשפטי בעניין המבנה במתחם עומריה.

"הנושא מטופל בעדיפות על ידי היועץ המשפטי, ומבדיקה ראשונית עולה כי אכן אין למבנה היתר בניה. עם זאת, יש לזכור כי המבנה נבנה לפני למעלה מ־30 שנה, דבר המעלה שאלות משפטיות מורכבות באשר לדרך הטיפול בנושא".

תגובתה של חברת משהב לא נמסרה עד למועד סגירת הגיליון.