"לתפוס כל אחד שרק אפשר לתפוס", כך מגדיר שליח חב"ד בשכונת בקעה, אריה לוי, את מטרת הישיבה החדשה שהקימה החסידות השנה באזור התעשייה תלפיות. הישיבה פועלת קומה אחת בלבד מעל מועדון 'הצוללת הצהובה', שמשמש בית חם למופעי מוזיקה וללמידה ונגינה עבור בני נוער ירושלמים רבים.


דבריו המקוממים של לוי נשמעו באחד מכנסי חב"ד שנערכו באחרונה ומוצגים בקטע וידאו שהגיע לידי "ידיעות ירושלים". "הישיבה שלנו ממוקמת בדיוק מעל למקום שנקרא הצוללת הצהובה", אמר. "זה מין פאב כזה, מין מועדון כזה, דיסקוטק סופר-דופר שיש בו בני נוער שבאים לעשות מוזיקה. זה פשוט פנטסטי - מלך המשיח הביא אותנו בדיוק לשם כדי שנדוג את הילדים מלמעלה, וכבר התחלתי ליצור קשר עם החברה האלה שמגיעים לשם".

ובאותו מקום מצהיר לוי בגלוי גם על היעד הסופי. "מטרתה של הישיבה הזאת היא לתפוס כל אחד שרק אפשר לתפוס, להאיר אצלו את החום החסידי. צריך לתפוס את האנשים בשטח".

שיחה שערכנו עם אחד מתלמידי מגמת המוזיקה של שכבת י' בצוללת הצהובה מגלה שלוי אכן עומד מאחורי דבריו: "בכל פעם שיש לנו הפסקה קטנה בין החזרות, החב"דניקים מגיעים", מספר התלמיד. "הם שמים עלינו יד בסחבקיות ומציעים לנו לעלות איתם למעלה. הם אומרים לנו שיש ישיבה נחמדה שאפשר ללמוד בה דברים על מוזיקה. אף שאנחנו אומרים 'לא' הם ממשיכים לחבק ומנסים לשכנע. הדרך היחידה להיפטר מהם היא להעיף אותם החוצה ולסגור את הדלת".

'הצוללת הצהובה' הוא מוסד ירושלמי מוערך וותיק שקיים כבר עשרים שנה. בנוסף להופעות של אמנים מהשורה הראשונה הוא מספק בית תומך למוזיקאים צעירים, ביניהם בני נוער רבים שמבקשים ללמוד מוזיקה ולנגן. בהנהלת המוסד הופתעו מאוד השבוע לשמוע את הדברים. לדבריהם, כאשר נפתחה הישיבה לפני כמה חודשים חששו שם מחיכוכים על רקע דתי, אבל להפתעתם השקט נשמר בהתמדה. "הם מאוד נחמדים אלינו", אומר אחד מהעובדים. "עכשיו באמת עולה השאלה אם מסתתר משהו מאחורי ה'אובר-נחמדות' הזאת".

שמו של הרב לוי עלה לאחרונה לכותרות בעקבות המחאה שקמה סביב הקייטנה שפתח בשכונת בקעה. התושבים החילונים טוענים שהקייטנה קמה באופן לא חוקי מתוך מטרה מיסיונרית לאסוף את 'הנוער האבוד' של השכונה. הדברים האחרונים ב'צוללת' מעידים שאולי יש אמת בטענות התושבים.

מנהל הצוללת הצהובה אצ'ה בר: "עד עתה לא היו לנו בעיות איתם. האמת, עם כל הציניות שבדבר, זה מחמיא לנו כ'צוללת הצהובה', ואני שמח לשמוע שאנחנו פופולרים כל כך. האנשים שמגיעים לכאן הם אנשים עם כיוון מאוד ברור בחיים, ולכן גם פעילות מיסיונרית לא תשפיע עליהם".

הרב אריה לוי: "בימים בהם המיסיון החילוני המסיט את הנוער להומו־לסביות, לסגידה ליצר ולאלילי ה'שלום' המתייבש, נציגי שלוש מנדטים בעירייה ו־17 בכנסת עם בל"ד, תומכים במשט לעזה ונלחמים בהצפת יהדות במאור פנים. קייטנת 'חיילי משיח' ו'אור הגאולה' בבקעה והישיבה הן חלק ממתן שירות דת שאנו נותנים יותר מעשר שנים למי שמבקש. מי שכועס שישתה כוס מים ויידע שימי מפא"י, שבהם מנעו חינוך תורני מילדים, עברו מהעולם"