מנהלי בתי הספר בירושלים קיבלו שיעור לא נעים באזרחות. במהלך יום היערכות שאורגן עבור המנהלים, פרץ ויכוח מילולי בין ראשי מוסדות חינוך ממערב העיר לבין אלו שממזרח העיר. הסיבה: מספר מנהלי בתי ספר ערבים נטשו את האירוע בזמן שירת המנון המדינה.

לקראת פתיחת שנת הלימודים, נערך יום עיון מיוחד למנהלי בתי הספר מכלל המגזרים בבירה. ביום זה, שנערך בתיכון לאמנויות, לקח גם חלק שר החינוך, גדעון סער. מאחר שהיום החל בשעות הבוקר, השתתפו בו גם מנהלי בתי הספר הערבים, שנעדרו מיתר הטקסים והישיבות שנערכו בימים האחרונים בשל צום הרמאדן.

בתום יום העיון, התבקשו הנוכחים לעמוד על רגליהם ולשיר את ההמנון הלאומי, 'התקווה'. אלא שאז בחרה קבוצת מנהלים ממזרח העיר לעזור את האירוע ולא להמתין עד לסיום שירת ההמנון. "זה מנהג בקרב חלק גדול מהמנהלים במזרח העיר, לעזוב לפני שירת התקווה", טוען אחד ממנהלי התיכונים בעיר. "בעבר, העזיבה שלהם נעשתה באופן יותר שקט".

לדברי חלק מהמנהלים, הפעם בחרו ראשי המוסדות הערביים לעזוב כקבוצה את יום העיון, באופן שלא ניתן היה לטעות בו. "כשעמדנו לשירת 'התקווה', קמו כמה מהם וסימנו לאחרים בצורה גלויה לנהוג כמותם וללכת. זה היה מרגיז", מספר מנהל נוסף שנכח במקום.

היו מבין המנהלים שהחליטו לא לשתוק על הבעת המחאה ההפגנתית, והחלו להתעמת עם עמיתיהם הערבים. "אמרו להם שזה לא מכובד ושהם מתנהגים בצביעות. הם רוצים תקציבים, דורשים יחס שווה אבל מזלזלים בסמלים של המדינה, שהם חלק ממנה וממערכת החינוך שלה. אם כך מתנהגים מנהלי בתי הספר, לא נתפלא אם גם התלמידים שלהם לא יכבדו את המדינה ולא יראו את עצמם כאזרחיה", אמר אחד המנהלים ברוגז.

מנגד, היו כמה ראשי מוסדות ממערב העיר שנחלצו לעזרתם של המנהלים הערבים וטענו כי התגובות הנזעמות של המנהלים היהודים גורמות להתלקחות מיותרת.

זו פשוט חוצפה מדרגה ראשונה, כך לא מתנהגים", תוקף מנהל אחר את התנהלות המקבילים הערבים. "הטענות על הקיפוח של תושבי מזרח העיר נכונות. אבל עדיין אי אפשר להתנהל באופן חד צדדי, לטעון לכך שהם תושבים שווים לאלו שבמערב העיר ולהפגין בבוטות את יחסם האמיתי למדינת ישראל. גם אם הם מחזיקים בעמדות מסוימות, זו זכותם, אך היה עליהם לעזוב בשקט את האירוע, כפי שהם נוהגים בדרך כלל באירועים האלה. אם היינו שותקים על מה שנעשה זה לא היה הופך אותנו לאנשי חינוך טובים יותר".

במנח"י הכחישו את הדברים ואמרו: "כינוס המנהלים השנתי לקראת פתיחת שנת הלימודים בהשתתפות שר החינוך ומנכ"ל המשרד היה אירוע חגיגי והתקיים באווירה טובה ללא תקלות ואירועים חריגים. במנח"י לא מוכר כל דיווח בדבר עימות בכינוס".

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות ירושלים"