כך ייעשה למי שמעז לגעת ברגישויות של חברי מועצת העירייה. השבוע נדחתה העברה של 110 אלף שקלים מוועדת התמיכות של העירייה למוזיאון ישראל. יו"ר הוועדה, שלמה רוזנשטיין (יהדות התורה), הודיע שהוא מסרב לאשר את ההקצבה בגלל התבטאות שלא אהב בראיון עיתונאי של אחת מהאוצרות במוזיאון.

זה כמה שבועות שבמוזיאון מוצגת תערוכה של הצייר יעקב שטיינהרדט ז"ל, שמשפחתו בחרה לתרום את עזבונו למוזיאון. מדובר בצייר מוערך מאוד, שברח מגרמניה לארץ ישראל בשנות ה־30 והרבה להציג את סמטאות ירושלים בחיתוכי העץ שלו וביצירותיו האחרות.

אולם בראיון עיתונאי שפורסם לאחרונה הובאו דבריה של רונית שורק, האוצרת הראשית של המחלקה לרישום והדפסים במוזיאון שגם אצרה את התערוכה הנוכחית, ולפיהם היא לא רצתה להתמקד דווקא בצד היהודי של יצירותיו. "רציתי להתרחק קצת מהקישור של שטיינהרדט עם ירושלים ועם יהודים דתיים", נכתב בשמה בעיתון.

את רוזנשטיין, כאמור, הדברים הללו קוממו והוא החליט שלא ראוי להעביר תמיכה למוסד שמתייחס כך לתרבות היהודית ולדתיים. אף שגם הוא הודה כי לא טרח לבדוק אם הדברים הובאו נכון, ההחלטה התקבלה בוועדה ברוב קולות בזכות הימנעותו של סגן ראש העירייה, דוד הדרי (מפד"ל). היחיד מחברי הוועדה שהתייצב לצד המוזיאון היה חבר האופוזיציה, פפה אללו, אולם הוא נותר בעמדת מיעוט.

רוזנשטיין: "אני מודע לכך שייתכן שנפלו בראיון טעויות או שהמרואיינת לא צוטטה נכון. לכן אמרתי בוועדה שאני מקפיא את העברת התמיכה ומעביר אותה להחלטתה של מועצת העירייה, שתתכנס לקראת סוף השבוע הנוכחי".

במוזיאון קיבלו את ההחלטה באיפוק יחסי: "תערוכת שטיינהרט במוזיאון ישראל מציגה את עבודתו של אחד האמנים היהודים החשובים, אמן שנודע בגרמניה ופעל בארץ החל משנות ה־30. התערוכה מתייחסת בצורה מכובדת ומכבדת לשכונות הדתיות של ירושלים לפני קום המדינה ואחר כך, וכן ליהדות ולנושאים תנ"כיים.

יצירותיו של שטיינהרט משקפות את התרשמותו החדה מעיירת הולדתו במזרח גרמניה, מחיי היהודים בעיירות הנידחות בליטא, מנופי הארץ ומגיבורי התנ"ך. לצערנו, הדברים שיוחסו בעיתון לאוצרת התערוכה לא נאמרו על ידה. אנו מזמינים את הציבור לבוא ולצפות בתערוכה החשובה".