למעלה מחצי שנה חלפה מאז שהוריו של החייל החטוף גלעד שליט, נועם ואביבה, הקימו מאהל מחאה מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. פרק זמן ארוך כל כך ואפס התקדמות. התקווה שאוזלת מיום ליום, הייאוש שמנסה לחלחל מכל פינה והתהייה על הצלחת המאבק נמהלים מדי יום בחדוות הקטנות שמנסים להעניק להם המבקרים במאהל.

ביום רביעי השבוע היה נדמה ששגרת חייהם קיבלה תפנית מסוימת. הפעם הגיע החיזוק מנציגי מועצת התלמידים בבית הספר הירושלמי סליגסברג. הצעירים, תלמידי כיתות ח'-י"ב, נפגשו עם משפחת שליט ויידעו אותם כי החל מהשבוע תגיע בכל יום למקום קבוצת תלמידים מבית הספר ותקיים בו את הלימודים.

"היוזמה הזאת מראה שלנוער אכפת ממה שקורה במדינה שלנו וזה לא דבר מובן מאליו. הנוער הרי עסוק בעניינים שלו", אומר נועם שליט, "אנחנו מקבלים את זה שהתלמידים מתכוונים להזדהות וזו הזדהות יפה בעיקר כאשר יש הרבה דעות. גם לנו יש שאלות ויש התלבטויות ואנחנו מכבדים גם תלמידים שיבואו להזדהות למרות שדעתם תהיה שונה".

לא מוחים, תומכים
זו הפעם הראשונה מאז חודש יולי, אז הוקם המאהל, שמוסד חינוכי מגיע באופן מרוכז ובהחלטה כוללת לשהות ממושכת בסביבתו. עד כה הגיעו תלמידים למקום לביקורי הזדהות קצרים, באופן פרטי ובקבוצות קטנות.


תלמידים במאהל (צילום: נעם מושקוביץ)

היוזמה הייחודית לקיים יום לימודים במאהל היתה של מנהל בית הספר בשלוש השנים האחרונות, רוני הרניק. "עברתי באחד הערבים במקום וכשראיתי שיושבים בו ארבעה אנשים זה עשה לי עצוב", הוא מספר, "הרגשתי תחושה של חוסר אונים מול מה שקורה והבנתי שאנחנו, כבית ספר, צריכים לא רק ללמד את התלמידים שלנו ערכים של ערבות הדדית והתנהלות מוסרית וערכית, אלא גם להוציא אותם לשטח ולערב אותם באופן משמעותי יותר במה שקורה בחברה שלנו".
אחיו של רוני, רס"ן גוני הרניק, נפל בעת לחימה במוצב הבופור במלחמת שלום הגליל. אמו, רעיה, הובילה לאחר נפילת בנה את תנועת המחאה נגד שהותם של חיילי צה"ל בלבנון. גם אז הוקם מאהל מחאה ליד בית ראש הממשלה, והרניק וחבריו היו פעילים בו. עם זאת, הוא מדגיש כי אין קשר בין המקרים.

"אנחנו לא באים למחות", הוא מבהיר, "מדובר במהלך חינוכי, אנושי ואזרחי להתגייס ולתמוך במשפחת שליט. את שאלת אופן השחרור ומחירו החלטנו להשאיר בצד מכיוון שזו שאלה טעונה מאוד שאין עליה קונסנזוס. ההרגשה שלי ושל רבים מהתלמידים היא שיש לנו כאזרחים חובה לעמוד לצד המשפחה בימים הקשים שעוברים עליה, להעביר להם את המסר שהם לא לבד ושאנחנו חושבים עליהם וזוכרים אותם".

"נציב לצד המאהל ספסלים, שעליהם יוכלו התלמידים לשבת וללמוד. ההורים יתגייסו לסייע בהכנת אוכל ושתייה חמה ויצטרפו לחלק משעות הפעילות. למעט בימים הגשומים, נשתדל לקיים את הלימודים במקום מדי יום", אומר מנהל סליגסברג.