הצלת חיים - פרטית ולאומית. כך ניתן להגדיר בקצרה את תפיסת העולם של הרבנית נצחיה יוסף בכל הנוגע למניעת נישואי תערובת. בשבוע שעבר התפרסם מכתב הרבניות, שעליו היא חתומה, הקורא לבנות יהודיות שלא לקיים מערכות יחסים עם גברים ערבים. בראיון תקשורתי ראשון בנושא היא מספרת ל"ידיעות ירושלים" על הולדת הרעיון, ועל הצעד שיזמה יחד עם חברותיה, רבניות מובילות במגזר הדתי־לאומי והחרדי, למיגור התופעה.

הרבנית יוסף נשואה לראש הישיבה החרדית 'חזון יעקב', הרב יעקב יוסף, בנו של מנהיג תנועת ש"ס, מרן הרב עובדיה יוסף. חוץ ממנה, חתומות על המכתב, רבניות מיוחסות נוספות: הרבנית אסתר ליאור אשתו של הרב דב ליאור מקרית ארבע, הרבנית שלומית מלמד הנשואה לרב זלמן מישיבת בית אל, הרבנית אסתר לבנון אשתו של הרב אליקים לבנון מאלון מורה, והרבנית סטרנה דרוקמן רעייתו של הרב מאיר דרוקמן מקריית מוצקין.


הרבנית יוסף

לדבריה של הרבנית יוסף, בשנים האחרונות פנו אליה הורים מודאגים רבים, שבנותיהם החלו לצאת עם בחורים ערבים. "כולם בכו וחשו כי אסון גדול קרה להם", היא מספרת.

לנוכח הפניות הרבות, התעורר צורך להקים קבוצת רבניות גדולה שתוכל לדבר על לב הבנות ולנסות להניא אותן מדרך זו. "מטבע הדברים, קריאה של רבנית לנערה תדבר יותר על לבה מאשר פנייה של רבנים גברים. המאבק בהתבוללות ובשמירה על שלמות העם היהודי מתבטא בדרך כלל מתבטא בארץ בבנות שקשרו קשר פסול עם בן מיעוטים. לכן נולד הרעיון שדווקא רבניות הן שתעמודנה בראש המאבק".

שההורים יפקחו עיניים
ואכן, במילים פשוטות אך נוקבות יצרו הרבניות מסמך אנושי ורגיש השוטח בפני הצעירות את ההשלכות בקיום קשר ידידות ואף יותר מזה, עם גבר ערבי. "הם מבקשים את קרבתך, מנסים למצוא חן בעינייך ונותנים לך את כל תשומת הלב שבעולם", נכתב, "הם יודעים להתנהג באדיבות, לשחק אותה כאילו הם באמת דואגים לך ולומר מילה טובה. אלא שההתנהגות שלהם זמנית. ברגע שאת בידיים שלהם, בכפר שלהם, בשליטה שלהם - הכל הופך להיות שונה. החיים שלך לא יחזרו להיות כפי שהיו, ואת תשומת הלב שכל כך ביקשת לעצמך יחליפו קללות, מכות והשפלות".

איך הדבר משפיע על המשפחות של הנערות?
"חייהם של בני משפחותיהן נהרסים בעקבות זאת. ההורים, האחים והאחיות, כולם שואלים את עצמם: 'מדוע זה קרה לנו?', 'איפה טעינו?'. בכולם מקננת התחושה שהם חיים בחלום בלהות ובסיוט מתמשך. עשרות המקרים שבהם נתקלתי תאמו במדויק את המתואר במכתב. כשאני מבחינה בתופעה החוזרת על עצמה בדפוסים זהים, מחובתי כאמא וכרבנית להתריע ולהזהיר".

מה היית עושה אם בתך היתה יוצאת עם ערבי?
"הערכים והחינוך שאני ובעלי מעניקים לבנותיי לא מותירים מקום לספק כי דבר כזה לא יקרה. אם כי לאף אחד אין חסינות וצריך לפקוח עין עם מי הבת מסתובבת ומי עובד איתה. לא הייתי שולחת את בתי למקום שבו שוררת הפקרות והתבוללות".

במקרה שהורים מגלים כי בתם מקיימת יחסים עם ערבי, מייעצת הרבנית ש"לא לנתק עמה קשר בשום פנים ואופן, ולפנות לגורמים המנוסים בטיפול במקרים כאלה: הרבנית רחל ברנס, ארגון 'יד לאחים' וארגון להב"ה. אין חכם כבעל הניסיון וככל שהפנייה נעשית מוקדם יותר - כך סיכויי ההצלה גדלים".

מה תאמרי לאלה שיתלוננו כי מכתב הרבניות נגוע בגזענות?
"יש מחבלים מתאבדים שביצעו פיגועים נוראיים ועל פי ההלכה הם יהודים. גזענות? אני לא רוצה לחמש את האויב בפצצות אנושיות ובלוחמים. יאסר ערפאת הוא זה שאמר בזמנו: 'הרחם של האשה הפלסטינית הוא הנשק הטוב ביותר', אז שאני אעזור לו בהגשמת חזונו?!".

באותו עניין, בעלך זומן לחקירה לאחר שחתם בעד הספר 'תורת המלך', המתיר להרוג ערבים. האם גם את תומכת בתוכן הספר?
"למיטב ידיעתי, הספר אינו מתיר הריגת גויים סתם, ומי שאומר כך הוא בור ועם הארץ. מדובר בגויים הקמים עלינו להורגנו בשעת מלחמה ומסכנים את חיילי צה"ל. התקשורת הפכה את הרבנים, ובתוכם את בעלי, למתירי דם מסיבה אחת: הרצון להרחיק את העם מהרבנים 'ההזויים' כביכול, ולבטל את השפעתם בציבור, בשעה שכל תחזיותיהם מאוסלו ועד ההתנתקות התגשמו במלואן. אני שמחה לראות שרוב העם תומך במכתב הרבנים ובמכתב הרבניות, למרות הזעקה העולה מחוגי השמאל. יש לנו עם בריא וזה משמח".