אל תגידו שלא אמרנו: עיריית ירושלים אינה פועלת מספיק לקידום פתרון חליפי להטמנת פסולת ביתית, זאת למרות דרישת המשרד להגנת הסביבה לסגור את אתר הפסולת באבו דיס בתוך כשנה וחצי. כך לפחות טוענים גורמים במשרד. בעקבות כך תיאלץ העירייה לשנע את הפסולת לאתרי האשפה המרכזיים בדרום הארץ בעלויות גבוהות במיוחד. ואם לא די בכך, שינוע הזבל לנגב כרוך בהקמת תחנת מעבר להעמסת הפסולת מרכבי פינוי הזבל למשאיות, אך עדיין העירייה לא עושה די כדי לזרז את הקמתה.

"אם הם לא יפעלו כדי לארגן פתרון טוב יותר, יגדלו מאוד העלויות לטיפול בפסולת", הבהיר השבוע שוני גולדברג, מנהל מחוז ירושלים במשרד.

במכתב ששלח לאחרונה השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לראש העירייה, ניר ברקת, הבהיר ארדן כי אין בכוונתו לתת ארכות נוספות להפעלת אתר אבו דיס מעבר למועדים שנקבעו. על פי לוח הזמנים שקבע המשרד, בתוך שנה וחצי תופסק לגמרי ההטמנה במקום, המשמש כרגע אתר ההטמנה היחיד של העיר.

ארדן מוסיף במכתבו כי בישיבה שקיים מנכ"ל משרדו עם מנכ"לי העירייה (הנכנס והיוצא; ח"ד) הוא התרשם כי לא בוצעו צעדי הערכות בהתאם למתווה הסגירה. "התייחסות ברוח זו באה לידי ביטוי בשיחות ובמגעים נוספים שקיימו אנשי משרדי עם גורמים בעיריית ירושלים", הוסיף השר, "כפי שהסברתי לך בפגישותינו, קיים הכרח לסגור את אתר הפסולת באבו דיס, הגורם למפגעים סביבתיים קשים ואף למפגעים בטיחותיים".

ארדן הזהיר את ברקת כי אם העירייה לא תפעל במהירות הנדרשת לקידום הפתרונות הנדרשים בתוך זמן קצר, היא עלולה למצוא את עצמה בלי אתר לשנע אליו את הפסולת הנאספת. "אנחנו בקשר עם ברקת ונפגשנו איתו כמה פעמים בשנה וחצי האחרונות", הוסיף גולדברג. לדבריו, באפריל הקרוב העירייה אמורה לבצע את ההפחתה הראשונה בהטמנת הפסולת באתר. "העירייה הקימה צוותי פעולה אך היא לא נערכת מספיק כדי למנוע משבר. הם לא פועלים במרץ ויש לנו ספק אם הם יעמדו בזה".

העירייה: "סגירת אתר הפסולת והקמת אתר חלופי היא אחד מיעדיה המרכזיים של העירייה. מכיוון שמדובר בפרויקט בסדר גודל לאומי, מתבצעת בימים אלה עבודת הכנה, תכנון וגיוס משאבים בהיקף נרחב.

"על פי התכנית, יוקם בפאתי העיר אתר שיהפוך פסולת לאנרגיה חשמלית ויפעל בסטנדרטים הגבוהים ביותר בעולם. עד אז תועבר הפסולת לאתר הקיים ולאתר ב"אפעה", ליד ערד. זהו האתר הקרוב ביותר לעיר ומהווה את הפתרון האופטימאלי עד הקמת פתרון קבע לפסולת ירושלים".