ההתאבדות הטראגית לפני כשבועיים של תלמיד מאזור ירושלים, שעבר התעללות מצד חבריו ללימודים, ממשיכה עם לזעזע את בני הנוער. בבית הספר בית חינוך בעיר החליטו התלמידים לפעול לשינוי היחס כלפי דיווח על אלימות והשפלה של ילדים.

חברי מועצת התלמידים של בית הספר, שחלקם הכירו את הנער, החליטו השבוע להפיץ בין התלמידים וההורים עצומה בנושא, תחת הכותרת "די לאלימות - לא להתעלמות". לאחר מכן בכוונתם לפנות לבתי ספר נוספים ולהציע גם להם להתגייס לחתום על העצומה, הקוראת לתלמידים שלא להתעלם או להסתיר אירועי אלימות מכל סוג.

"בחודשים האחרונים יש תחושה שהאלימות בקרב בני נוער מתגברת, במיוחד באירועים חמורים שתלמידים ידעו עליהם ושהיו יכולים להיבלם אילו היה מישהו מעז לדווח עליהם למורים", מסבירה מוראל כהן, תלמידת שכבת י"א בבית חינוך וממנסחי העצומה, "סיפור ההתעללות הממושכת, שנחשף בירושלים לפני יותר מחודש, והסיפור השני של ההתעללות בפייסבוק, שהסתיים בהתאבדות של ילד, העסיקו אותנו הרבה. כמועצת תלמידים החלטנו שאנחנו צריכים לפעול בצורה משמעותית, ולא להיות מועצה של הפסקות פעילות ואירועים חברתיים בלבד".

מנהל בית הספר, עמנואל זילברמן, מספר שהוא הופתע מאוד כאשר התלמידים הגישו לו את העצומה. "הופתעתי מהניסוח החד־משמעי. מדובר בעמדה שעד כה לא שמענו שבני נוער מחזיקים בה בגלוי", מסביר זילברמן.

בין השאר כותבים התלמידים בעצומה: "אנו מבקשים למחות נגד העלאת תמונות של מורים, חברים ותלמידים לאינטרנט ללא קבלת רשות.

אנו מבקשים לצאת נגד כל אמירה פוגענית ומאיימת, בעל־פה או בכתב. אנו מתנגדים לכל סוג של תמיכה באלו הפוגעים בחבריהם".

עוד הם קוראים לכל מי שסובל מאלימות או שהיה עד לאלימות, לדווח על כך לאלתר. "הבעיה היא שיש תפיסה אצלנו שמי שמדווח על מישהו שנהג באלימות כלפיך או כלפי אחרים הוא מלשין. זה הדבר החשוב ביותר שחייב להשתנות", מסבירה כהן. החל מהשבוע הבא, היא מבטיחה, תקיים מועצת התלמידים שיעורי חינוך בכיתות סביב הנושא הזה, ובסיומם יקיימו יום ללא אלימות, כדי להעלות את המודעות.