לראשונה בארץ: בגרות בג'ודו. משרד החינוך אישר השבוע לבית הספר 'סליגסברג' להגיש את תלמידיו לבגרות של חמש יחידות בחינוך גופני, בדגש על אמנות הלחימה היפנית.

לפני שלוש שנים החלו בבית הספר לערוך שיעורי ג'ודו לתלמידים, והם שולבו בתוך מערכת השעות השבועית. "חלק מהתלמידים התאמנו בזמנם הפנוי במרכז ג'ודו הסמוך לבית הספר והפכו לאלופי הארץ. אחד מהם הוא אפילו אלוף אירופה", מספר מנהל המוסד, רוני הרניק.

עם קבלת ההחלטה שופץ אולם הספורט הישן בבית הספר והפך לאולם ג'ודו מקצועי. כיום לומדים תלמידי שכבות ז'-ט' שיעורי ג'ודו במשך שעה וחצי מדי שבוע ואף נדרשים לבחינות.

* הצטרפו לעמוד mynet בפייסבוק

"יש שני סוגים של מבחנים", מסביר הרניק, "האחד הוא מקצועי, שלפיו התלמידים עולים בדרגות ומקבלים חגורות, והשני הוא ההערכה לתעודה". לדבריו, בניגוד לסברה כי מדובר בבזבוז זמן של שעות לימוד, אמנות הלחימה הקדומה התבררה להם כמסייעת לשיפור היכולות הלימודיות. "בג'ודו נלמדים ערכים רבים של כבוד, איפוק, עמידה בתסכולים ומטרות, לדעת ליפול ולקום", הוא מוסיף. "יש בתחום עיצוב של אופי וכושר התמדה, שמסייעים בכל תחומי החיים. ג'ודו, שלצדו נלמד חומר עיוני קשה על אנטומיה ותזונה, לא פחות חשוב בעיניי ממגמת תיאטרון או ממגמת מוזיקה".

גורם בבית הספר מציין כי במסגרת לימודי הג'ודו ילמדו התלמידים גם תחומים כמו תזונה ואנטומיה. "את החלק המעשי הם יוכלו לעשות מהשנה הבאה בג'ודו", הוא אומר. "בעוד כשנתיים יוכלו התלמידים, במסגרת השלב המעשי, לבחור בין ג'ודו לכדורסל, שהחל גם הוא להילמד בבית הספר השנה בשיתוף הפועל ירושלים".

"התלמידים קיבלו את הבשורה בהתרגשות גדולה", מספר הרניק. "כבר זמן רב הם לחצו וביקשו לבדוק את האפשרות שהם ייבחנו בג'ודו בבגרות, אבל לא יכולנו להבטיח דבר מכיוון שזה היה תלוי באישור משרד החינוך. כעת הם מאושרים".