הנוסעים הירושלמים שעלו השבוע לאוטובוסים של 'אגד', נתקלו במדבקה חדשה אשר מסבירה לנוסעים את זכויותיהם. המדבקות זכו להתעניינות גדולה ועד מהרה הפכו לשיחת היום.

"כל נוסע רשאי לשבת בכל מקום שיבחר (למעט המקומות המסומנים לאנשים עם מוגבלויות), הטרדת נוסע בעניין זה עלולה להיות עבירה פלילית", לשון ההודעה שהודבקה ברחבי האוטובוסים.

כלשונה, מטרת המודעה היא לאפשר לכל נוסע לשבת בכל מקום שיבחר באוטובוס, מבלי שיחווה הטרדה מצד נוסעים אחרים. תוכן הדברים במדבקה מתקשר באופן ישיר לתופעת מקרי האלימות בקווי המהדרין בשנים האחרונות, כלפי נשים שסירבו לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס.


שבו איפה שאתם רוצים. פגיעה בנוסע עלולה להוות עבירה פלילית

גורם בהנהלת 'אגד' אישר השבוע ל"ידיעות ירושלים" כי הדבקת המודעות החדשות באה בעקבות פסיקת בית המשפט העליון מהחודש שעבר, על פיה הפרדה בכפיה בתחבורה ציבורית היא מהלך שאינו חוקי.

עוד הוא ציין כי המדבקות הוצבו בכל קווי האוטובוסים בירושלים, גם באלה המוגדרים קווי מהדרין העוברים בשכונות החרדיות וגם בקווים הרגילים שעוברים בשאר העיר. כמו כן כל נהגי אגד בירושלים תודרכו וקיבלו הנחיה כיצד לפעול בנושא.

עו"ד אורלי ארז לחובסקי מהמרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית, שהגיש יחד עם עוד מספר נשים את העתירה נגד קווי המהדרין, אמרה בתגובה: "אנו מברכים על קביעת השלטים באוטובוס, כמצוות בית המשפט. השלטים מבהירים באופן חד משמעי כי הסדר ההפרדה באוטובוסים בוטל וכי זכותן של נשים לשבת בכל מקום באוטובוס. אנו מצפים ממשרד התחבורה וחברות התחבורה הציבורית לנקוט בצעדים נוספים המתחייבים מפסק הדין - מתן הנחיות לנהגים בדבר חובתם לשמור על זכויותיהן של נשים והגברת הפיקוח על קווי האוטובוס כדי לוודא שנשים יכולות לעלות מהדלת הקדמית ולשבת בחלק הקדמי של האוטובוס".