חדשות טובות לבליינים: חוק פתיחת עסקים וסגירתם, שעורר תגובות נזעמות אצל בעלי עסקים בעיר, יובא לאישורה של מועצת העירייה בישיבתה הקרובה במתכונת מחודשת. בנוסח המתוקן יאפשר החוק פתיחת עסקים עד שעות הלילה המאוחרות ברוב אזורי הבילוי והעסקים בעיר. "המפה החדשה בעיקר מסמנת את המצב הקיים", הסביר השבוע גורם בעירייה.

לפני כחודשיים פורסם כי חברי מועצה חרדים מקדמים חוק שיורה על סגירת עסקים בשכונות כבר ב־11 בלילה, או לכל המאוחר בשתיים אחר חצות.

הפרסום גרר תגובות נזעמות מבעלי עסקים מתחום חיי הלילה, שהתריעו כי אם יכפו עליהם לסגור בשעה מוקדמת, הדבר ימוטט אותם ויגרום לצעירים לצאת לבלות בתל אביב.

כבר בדיון הראשון בחוק, שהוגש ביוזמת חבר המועצה יוסי דייטש, עלו המשתתפים לטונים גבוהים. המתנגדים טענו כי אי אפשר לכפות על כל המגזר העסקי לפעול רק במרכז העיר ויש לתרום גם לחיזוק השכונות.

זמן קצר לאחר מכן החל חבר המועצה עופר ברקוביץ', יחד עם דודו עוזיאל, עוזרו של סגן ראש העירייה קובי כחלון, ליזום שינויים בחוק. השבוע הונח החוק על שולחן המועצה במתכונת משופרת, לאחר שרוב השגותיהם אושרו.

על פי הנוסח החדש, העסקים ומוקדי הבילוי במרכז העיר יורשו לפעול כל שעות היממה. בשכונות הסמוכות למרכז העיר, ביניהן רחביה, נחלאות, המושבה הגרמנית ובקעה, תותר פתיחתם של בתי אוכל ועינוגים עד לשעה שתיים בלילה, ואילו בכמה רחובות במחנה יהודה תותר פתיחת מקומות בילוי כל שעות היממה.

בשכונות המרוחקות, לעומת זאת, ובכלל זה פסגת זאב, קריית יובל, הקטמונים, בית הכרם, נווה יעקב והגבעה הצרפתית, תאפשר העירייה לפתוח בתי עסק בלילה רק ברחובות המרכזיים, וגם הם ייסגרו בשעה שתיים אחר חצות.

שינוי נוסף בחוק יאפשר למוסדות תרבות ולעסקים הפועלים בתוכם להישאר פתוחים לקהל כל שעות היממה. גם בתי המרקחת, תחנות הדלק והחנויות שבהן יורשו לפעול בלא הגבלה.

"אנחנו לא מתלהבים מהחוק הזה, גם אם אני מבין את ההיגיון העקרוני שלו", הסביר השבוע ברקוביץ'. לטענתו, לא ידוע לו על בעל עסק שייפגע מיישום החוק במתכונתו המתוקנת. "אולי תיתכן פגיעה בעסקים חדשים, שיצטרכו לגשת לוועדת חריגים", הוסיף.

עם זאת, בכמה שכונות ייאלצו בעלי בתי עינוגים לסגור את עסקיהם ב־11 בלילה, ויתר העסקים יידרשו להיסגר שעתיים קודם לכן. כך יהיה בכל השכונות החרדיות, וכן בגילה, הר חומה, קריית מנחם ורמות.