לפני תשע שנים הוא התייתם מאמו, שנפטרה בעקבות מחלה קשה לאחרונה נאלץ אביו להתאשפז לאחר שלקה במחלת לב כעת מחפש ניר (שם בדוי) בית שידאג למחסורו וייתן לו סיבה טובה לחייך

לפני עשר שנים נולד ניר (שם בדוי) לבית מלא שמחה. אולם לא חלפה שנה והמציאות בביתו השתנתה בפתאומיות ובצורה חדה כשאמו נפטרה ממחלה קשה. מאז ועד היום גידל את ניר אביו האוהב, שדאג לכל מחסורו.

"מאז מות האם, האב סבל מדיכאון", מספר אחד מקרובי המשפחה של השניים. "למרות הכל, לאורך השנים הוא עשה הכל כדי להעניק לבנו את הטיפול הנחוץ לו".

את האווירה הטובה שניסה אביו של ניר לשמר בביתם המשותף, העכירה בעייה חמורה שהתגלתה בלבו. המצב הבריאותי הקשה דרש מהאב להתאשפז לעתים קרובות בבית החולים, ולהתנתק מבנו.

בשל כך מנסה בימים אלה האב, ללא הצלחה מרובה, לאתר לבנו בית חדש, שיעניק לו את האהבה ואת החום שלהם הוא זקוק.

"אני מאוד אוהב את ניר ואנחנו מאוד קשורים אחד לשני", אומר האב. "אני חייב לדאוג לעתידו. מאוד חשוב לי שיהיה לו טוב ושתימצא לו משפחה שתוכל לדאוג ולתמוך בו".

לתמונה נכנס מכון סאמיט, עמותה ציבורית המפעילה שירות למשפחות אומנה. העמותה נותנת מענה לכ־820 ילדים בסיכון, ילדים נכים או כאלה שסובלים מפיגור שכלי.

חברת העמותה נועה פולבר, המטפלת בגיוס משפחות אומנה באזור ירושלים, מספרת: "ניר הוא ילד מקסים, חם וחברותי. בכל המסגרות סיפרו שיש לו יכולת רבה לגלות אמפתיה כלפי הסובבים אותו, ושהוא מוטרד מאוד כשהוא רואה בסביבתו אדם במצוקה. הוא מכיר בגבולות ובסמכות ויוצר קשר אישי חם עם מבוגרים. ניכר שהוא חרד למצבו של אביו ושהוא נראה עצוב. בשל הפרעות רגשיות, הוא חולמני ומעט איטי בהתנהלותו. כמו כן, ניר סובל מלקויות למידה, שבגללן הוא לומד בבית ספר לחינוך מיוחד בירושלים.

"ניר הוא ילד עדין ומופנם, שאינו מתאים לסידור פנימייתי. הוא חסר הגנות ומתקשה להתמודד בחברה של ילדים עם בעיות התנהגות וזקוק למשפחה חמה ותומכת".

לאור כל זאת, מחפשים כעת במכון סאמיט משפחת אומנה מסורתית־חילונית שתקבל את ניר אל חיקה.

משפחות המעוניינות לקבל את ניר לאומנה, מוזמנות ליצור קשר עם העמותה בכתובת omnaj@summit.org.il או בטלפון 02-5631350.