בסוף החודש היתה אמורה להתקיים בעיר העתיקה סדרת קונצרטים שינוגנו במקביל בארבע כנסיות ובארבעה בתי כנסת. בשבועות האחרונים פרצה סערה סביב הנושא, וחברי מועצה דתיים וחרדים דרשו לבטל את האירוע.

סגן ראש העירייה דוד הדרי (מפד"ל) מאשר כי היה בין האחראים לביטול. "לא ייתכן שהעירייה תקיים בו זמנית קונצרטים בבתי כנסת ובכנסיות. אסור שיתקיים אירוע עירוני שמעודד באותה נשימה ללכת לשני המקומות", אמר.


אקסלרוד (במרכז) והלהקה (צילום: יח"צ)

דבר המפסידים: ג'ודי אקסלרוד, מנצחת שהוזמנה להופיע: "אמרתי להם שמכיוון שמדובר באירוע כל כך חשוב לשיפור תדמית העיר, אוכל לארגן שמיניה של זמרים צעירים, וכך עשיתי.

התאכזבתי נורא לגלות שבגלל לחץ החרדים הכל בוטל. שלחתי בנושא מייל אישי לברקת שבו מחיתי על הדברים".
השורה התחתונה: האם במאבק בין דת לתרבות, הדת כנראה מנצחת?

העירייה: "הדברים אינם נכונים כלל ועיקר. לא בוטל שום אירוע תחת לחץ החרדים. לפני כחודשיים עלו ברשות לפיתוח ירושלים מספר יוזמות לאירועים חדשים בעיר העתיקה, היוזמות נבחנו כמו כל יוזמה בהתייחס לאפקטיביות שלהם ביחס לעלותן, יכולת המימון, ההשלכות וכד'. לאחר בחינה של האירועים המוצעים הוחלט לקיים 'פסטיבל קולינרי בעיר העתיקה' ולא את היוזמה הנ"ל. יש לציין כי לא בוטל דבר שכן לא אושר או הוזמן כל אירוע כזה, לא נעשו שום התקשרויות, לא נעשה פרסום ולא נמכרו כרטיסים ובוודאי שאין שום התחייבויות או הזמנות עבודה של הרשות לפיתוח ירושלים שבוטלו".

ועדת הפיסול החרדית
המאבק: החרדים יכולים לרשום לעצמם הצלחה בנוגע לשני מיזמי פיסול שמטרידים אותם מזה זמן רב. לפני שבועיים החליטה ועדת הפיסול להכניס להקפאה את התוכנית להצבת פסל בשכונת ארמון הנציב, בכיכר הקרויה על שם הפלג הבודהיסטי 'אגון שו'. הנימוק שניתן היה שהפסל כולל "שפיצים", שעלולים לסכן חיי ילדים.

ההחלטה על הקמת הכיכר התקבלה עוד בימי ראש העירייה הקודם, אורי לופוליאנסקי, כמחווה לפעילות הארגון היפני לקידום החינוך והרווחה בעיר ולמען השלום. אולם אז התגייסה חברת המועצה מינה פנטון (מפד"ל) שרתמה לעניין תשעה רבנים, שהזהירו את לופוליאנסקי שמדובר ב"כת של עובדי אליליים". בעקבות זאת ירד הנושא מסדר היום.

לפני שבועיים הובא העניין שוב לאישור ועדת הפיסול העירונית, וגם הפעם התגייסו החרדים לסכל אותו ולבסוף הוא אכן הורד מסדר היום.

במקרה השני מדובר בפסל דוד המלך שעומד כבר כמה שנים בסמוך לחדר הסעודה האחרונה בהר ציון. מקומו הטריד את החרדים תקופה ארוכה, עד שלפני כחודשיים עשה סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס מעשה, יצא לסייר במקום עם יו"ר ועדת הפיסול נעמי צור, והשניים מצאו לפסל מקום אחר. פינדרוס הבטיח כי לא תהיה כל בעיה לשכנע התורמים, הקרן הרוסית על שם ניקולאי הקדוש, להזיז הפסל לאזור מתחם המסעדות בהר ציון.

דבר המפסידים: יועץ העירייה לענייני אמנות, דוד סוזנה: "הייתי שותף לבחירת מקומו של פסל דוד, והוא הוצב שם עם כל האישורים הדרושים. ההחלטה להזיז אותו לאיזו פינה חשוכה פוגעת בתורמים".

השורה התחתונה: לא תעשה לך פסל ותמונה בירושלים.

העירייה: "הדברים אינם נכונים ולא הופעל כל לחץ, הנושא לא נידון במועצת העירייה האחרונה הן בעקבות חוות דעת של היועץ המשפטי לשעבר שעסקה בנושאים טכניים הקשורים לנושא, והן בעקבות בקשת ראש האגף לאור קרבת אי התנועה המדובר לשער הכניסה לארמון הנציב ובקשתו לבחון את העיצוב הכולל. הנושא יובא לאישור לאחר בחינות אלו".


הרבי אמר: אסור לסרס

המאבק: בישיבת מועצת העירייה האחרונה נדהמו חברי המועצה החילונים כאשר ברקת הודיע שהוא מסיר מסדר היום את המבצע לעיקור ולסירוס של חתולי רחוב, בעלות של 24 אלף שקל.

הנושא נמסר לטיפול העירייה על ידי השירות הווטרינרי, בשל מצוקת חתולי הרחוב, שמספרם בעיר נאמד ב־50 אלף. תושבים רבים, ובכלל זה במגזר החרדי, התלוננו על ריבוי החתולים ועל המפגעים התברואתיים הנגרמים עקב כך, ובשירות הווטרינרי החליטו לצאת למבצע ששקול לכל היותר לטיפה בים - סירוס ועיקור של אלף חתולים בשנה.


חתול. תבוא טבעי (צילום: סוה חלינצקי)

מי שיצאו נגד המבצע המתוכנן היו חברי המועצה החרדים ישראל קלרמן, יעקב הלפרין ואברהם פיינר, שטענו כי מדובר ב"התערבות במעשי הבריאה". לדבריהם, "החתול בא לעולם כדי להזדווג עם החתולה. מי אנחנו שנתערב בסדרי עולם?".
הגדיל לעשות סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס, שפנה בעניין זה לרב יוסף שלום אלישיב ושמע ממנו שמדובר ב"צער בעלי חיים".

במפתיע, החרדים יצאו נגד המבצע, אף שהתלוננו בעבר על ריבוי החתולים בכותל.

דבר המפסידים: יו"ר העמותה למען חתולי רחוב שמואל כהן: "ביטול התקציב הוא בבחינת התעללות בבעלי חיים. הסירוס והעי