כעת מתגלה: רכישת השכונה היהודית נוף ציון, הצמודה לג'בל מוכבר, היתה רק ההתחלה, ומייסד סקייפ, קווין ברמייסטר, נמצא כאן כדי להישאר. בראיון בלעדי ל"ידיעות ירושלים" מגלה המיליונר האוסטרלי כי עבורו נוף ציון אינה אלא השקעה אחת מיני רבות בעיר הקדושה. כן קו ירוק, לא קו ירוק? למי אכפת? העסקים מעל הכל.

בסוף השבוע שעבר הגיע ברמייסטר בחשאי לישראל לקראת כנס שייערך בשבוע הבא ושבו יחשוף את תוכניתו הגרנדיוזית לירושלים. בחזונו: עשרה מיליון תיירים שיכניסו מיליארדי דולרים בשנה, מערכת תחבורה מפותחת, המובילה בתוך דקות מקצה אחד של העיר לצדה השני, ואנשי עסקים המשוועים להזדמנויות עסקיות בבירה. נשמע הזוי? אם תשאלו אותו, כך אמרו גם על סקייפ.

"אני מעוניין שהדוגמה האישית שהצבתי עם רכישת חברת דיגל, המחזיקה בנוף ציון, תביא אנשי עסקים להשקיע פה", פותח ברמייסטר. "אין סיבה שמשקיע יהודי מניו יורק או מסידני לא ישים את כספו בירושלים. לי עצמי יש בישראל עוד נכסים ושטחים שקניתי פרט לנוף ציון, ואני מתכנן לרכוש עוד בזמן הקרוב".

"אני לא מכיר את אל־מאסרי"
הכניסה של ברמייסטר לשוק הירושלמי היתה סוערת. כעת הוא חושף את המתרחש מאחורי הקלעים ברכישת נוף ציון, שהצטיירה בכלי התקשורת כמאבק בין המיליארדר הערבי בשאר אל־מאסרי לבין יהודים שניסו למנוע השתלטות ערבית על השכונה. אך מבחינתו הכל היה ביזנס בלבד. "עניין נוף ציון היה עסקי, ואין לו שום הקשר פוליטי", הוא אומר ברצינות גמורה. "אני לא מכיר את אל־מאסרי, וזו היתה רק תחרות עסקית שבה ההצעה שלנו ניצחה. אני מאחל לו הצלחה בהמשך דרכו. הקשר שלי עם רמי לוי לרכישת נוף ציון היה פשוט מאוד ונזקק לפחות משיחת טלפון. הציעו לי את ההצעה, והסכמתי".


ברמייסטר בירושלים. "נתגבר על המהמורות" (צילום: איתמר פליישמן)

העיסקה הטעונה לימדה ככל הנראה את ברמייסטר שהחיים העסקיים בירושלים מלאים במכשולים שחורגים מהתחום הפיננסי, אך נדמה שהוא אינו מוטרד מכך. "גם אם יהיו מהמורות, נתגבר עליהן", הוא מבטיח. "הדוגמה הטובה היא רמי לוי, שעושה עסקים בהצלחה רבה גם במקומות רגישים".

בכלל, ברמייסטר מצהיר כי גם ערבים מוזמנים להיות שותפים לתוכניותיו, ואף ליטול בהן חלק כלכלי פעיל. "עסקים הם עסקים. אנחנו נתקשר עם כל מי שירצה", הוא אומר, ולא שוכח להתעלם גם מההיבטים המדיניים. "אין לקו הירוק שום משמעות - זה רק דבר שציירו על מפה בטוש. אין שום דרך לייצר בירושלים שני אזורים כלכליים נפרדים. הדרך שאנחנו מציעים היא היחידה שיכולה להצליח".

בירושלים הבנויה
לדרך שמציע ברמייסטר יש ללא ספק חזון. תוכניתו, המכונה 5,800 על שם השנה בלוח השנה העברי שבה יבשילו פירותיה (ה'ת"ת). היא מתוכננת להיפרש על פני 40 השנים הקרובות, שבהן הוא מקווה להפוך את ירושלים ל"עיר התיירות הגדולה בעולם".

"התוכנית היא ליצור גידול בתיירות כדי להוציא ממעגל העוני את 38 האחוז מכלל התושבים בעיר החיים בעוני כיום", מסביר ברמייסטר את תוכניתו. "אנחנו רוצים שכוח העבודה העיקרי יהיה הבלתי מועסקים וחסרי המקצוע מקצוע, שכך יוכלו לצאת ממעגל העוני. זה נכון ומועיל, בעיקר לחרדים והערבים.


שכונת נוף ציון (צילום: רויטרס)

"בפן המעשי, אנחנו מתכוננים להשקיע בתחבורה, בתשתיות, בכבישים ובמלונות כדי להכין את העיר לקליטת עשרה מיליון תיירים בשנה. יש לנו מתכנני ערים וכלכלנים שבונים את הרעיון הזה כבר שנתיים וימשיכו לעבוד עליו שנתיים נוספות עד לתחילת העבודות המעשיות".

דברים אלה, שנשמעים מתאימים יותר לבירת שווייץ מאשר לבירתה המסוכסכת של ישראל, מעוררים באופן טבעי שאלות בנוגע לפתרונות שהוא מציע לקונפליקטים האינסופיים בעיר. בלי להניד עפעף הוא אומר, "אנחנו אנשי עסקים ובונים את העתיד בהתאם. הכוונה היא לפתח את הכלכלה בהתאם לגבולות של היום ולכלול בה את כל מי שגר כיום בתוכם. לדוגמה, ננסה לגרום לחרדים להבין שבניית ירושלים הוא דבר שבקדושה, ששיתוף פעולה איתו הוא מצווה".

השבוע יציג ברמייסטר את תוכניתו בכנס רבנים, בהשתתפות הרב הראשי שלמה עמר, הרב ישראל לאו, רבה של חיפה שאר-ישוב הכהן (ממובילי התוכנית), ושר הדתות יעקב מרגי. "הבחירה שלי להציג את זה דווקא בפני רבנים נובעת מכל שהם אחראים לטיפול ב-50 אחוז מהעניים בישראל", הוא מסביר.

פרט לכנס מבהירים המעורבים שהכל מתואם עם רשויות התכנון בעירייה וביישובים הסמוכים, ושבשקט בשקט כבר נערכו פגישות בנושא עם הרשות לפיתוח ירושלים, עם משרד השיכון ועם גורמים נוספים. לדברי היוזם, גם ראש העירייה ניר ברקת כבר מצוי בסוד העניינים: "נפגשתי איתו כמה פעמים ואני בטוח שהעירייה תשתף פעולה עם כל תוכנית שתועיל לעיר".

וכך, אם המציאות לא תפריע, ייראה החזון בעוד 30 שנה: "יהיו פה בעיר חדרי מלון רבים