ארבע שנים לאחר שראש העירייה לשעבר, אורי לופוליאנסקי, הקפיא את בניית גשר המוגרבים החדש בעקבות המחאה הבינלאומית הגישה לאחרונה הקרן למורשת הכותל בקשה לקבלת היתר בנייה לגשר. החשש: העבודות יעוררו גל מחאה בעולם הערבי וגינוי מצד הקהילה הבינלאומית.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

עבודות הבנייה בגשר המוגרבים החלו לאחר שבשנת 2004, התמוטטה חלקית הסוללה הכוללת את מעלה המוגרבים והגשר שהיה עליה. לאחר ההתמוטטות החלו עבודות ארכיאולוגיות ובמקום נעשו עבודות לתכנון לגשר חלופי וכפתרון זמני נבנה גשר זמני מעץ המאפשר גישה וכניסה להר הבית.

בעקבות המהומות בקרב המוסלמים קבע ראש העירייה דאז כי התוכניות תוחזר לאגפי התכנון בעירייה על מנת להכין תוכנית בניין עיר (תב"ע) לגשר, ולהביאה לאישורם של ועדות התכנון, ולאפשר לציבור הרחב לעיין בה ולהגיש התנגדויות כחוק.

לופוליאנסקי העריך אז כי דיון ציבורי נרחב יצליח לשכנע את הציבור המוסלמי כי אין בהקמתו של הגשר משום פגיעה בו או סיפוח של שטחים בהר הבית. במקור תכננו בעירייה להקים את הגשר ללא תב"ע (תוכנית בניין ערים) מסודרת וללא מעורבות ציבורית באישור הפרויקט. זאת, לאחר שחוות דעת משפטית שהתקבלה אפשרה אז את הקמת הגשר באמצעות רישיון בנייה, שהנפקתו מהירה יותר.

ביולי 2007 אישרה הוועדה המקומית תוכנית לבניית הגשר החדש. על פי התוכנית, ייבנה גשר מהכניסה לכותל ועד השער, זאת מכיוון שהיא משתלבת היטב עם הממצאים הארכיאולוגים ואורכו הקצר יחסית (94 מטר לעומת 250 מטר בתוכנית המקורית) של הגשר העתידי. הגשר המתוכנן אמור להתנשא מעל תוואי שביל הסוללה ויהיה עשוי מפלדה ועץ וישען על 16 עמודי פלדה.

מספר חודשים לאחר מכן דנה הוועדה המחוזית בנושא ואישרה תוכנית חדשה לשיקום הגשר שכללה הרחבת עזרת הנשים ברחבת הכותל מתחת הגשר, והתוכנית הופקדה להתנגדות הציבור שחלקן התקבלו מאוחר יותר על ידי הוועדה.

למרות שהתוכנית אושרה בוועדות התכנון לפני מספר שנים, עד לאחרונה לא נתבקשה העירייה להוציא היתר בנייה לגשר, אך לפני מספר שבועות הגישה 'הקרן למורשת הכותל המערבי בקשה להוצאת היתר בנייה תואמת לתב"ע לגשר. עם הגשתה דנו בנושא גורמי התכנון ושלחו את עורכי הבקשה לקדם מספר תנאים. אם ימלאו מגישי הבקשה את התנאים, השגרתיים, שהוטלו עליהם, בעוד מספר שבועות תנפיק העירייה היתר בנייה לגשר ויחלו העבודות בשטח.

על פי הבקשה, ייבנה מעלה משולב בשני גרמי מדרגות ומעלונים לאנשים המתניידים בכיסאות גלגלים. רצפת הגשר תהיה עשויה ברובה מעץ ובחלקה – על קרקע קיימת ועל מילוי אדמה - מריצוף אבן. בנוסף, בכניסה לגשר מכיוון הכותל תיבנה רחבת כניסה למבקרים ובהמשך ייבנה מבנה, על שטח של כ-50 מ"ר, ביתן בידוק. על פי דרישת המשטרה, ייבנו לצידי הגשר מעקה בגובה של עד 2.60 מטר.

חבר המועצה פפה אללו הגיב השבוע לבקשת ההיתר: "התוכנית הזו תביא לנו אסון ונזק גדול. אני ביקשתי בזמנו לעצור את העבודות ואני חושב שזה לא עניין של חוקיות - הגשר הזה יביא לנו בעיות שיהיה קשה לצאת מהן".