גבר בן 50, שהתמוטט ברחוב כתוצאה מדום לב, ניצל בזכות תושייתם של שני ילדים בני 12 ו־13.

באחד מהבקרים השבוע הסיע מיכאל באגד את ילדיו מוישי ופסח, לתלמוד התורה שבו הם לומדים בשכונת הר נוף. בדרכם הבחינו השלושה בהתקהלות גדולה סביבה אדם שהיה שרוע על המדרכה.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

בן רגע זינקו שני בניו של באגד אל מחוץ למכונית ומיהרו אל עבר האיש. כאשר הגיעו אליו, העניקו לו טיפול ראשוני על בסיס הידע רפואי שרכשו בקורס עזרה ראשונה.


מוישי ופסח. הנשמה מפה לפה (צילום: שלומי כהן)

מוישי באגד מספר כי החולה היה מחוסר דופק ונשימה. מאחר שתיקי העזרה הראשונה של הילדים לא היו ברשותם, הם החלו לבצע בו הנשמה מפה לפה.

"הבנו שהוא עבר התקף לב והתחלנו לעסות לו את החזה בניסיון לעורר אותו ולהציל את חייו", משחזר מוישי. "במשך כמה דקות ניסינו להחזיר לו את הדופק. בשלב כלשהו הצטרף אלינו אדם נוסף שסייע בהחייאה. פתחנו לחולה את מעברי האוויר והטינו את ראשו לאחור".

פסח: "בשלב זה התחלתי להרחיק את האנשים שהתקבצו שם ושהתגודדו מעלינו. הזמנתי אמבולנס, לאחר שהתברר לנו שאיש לא טרח להזעיק למקום את כוחות ההצלה".

האב הגאה מספר כי בניו השתתפו בקורס העזרה הראשונה במהלך חופשת הקיץ לפני כשנה. לדבריו, הם היו אלה שהעלו את הרעיון וביקשו לנצל את החופש כראוי כדי לעשות דבר מועיל למען הכלל.

לאחר שלא מצאו מקום מתאים ללמוד בו, פנו הילדים לחבר המשפחה שעובד כפרמדיק של מגן דוד אדום. הוא, בתורו, העניק להם קורס בן 60 שעות שאותו סיימו בהצלחה.

"לאחר שראיתי שהם עברו את המבחנים שעשה להם הפרמדיק ושיננו את החומר, קניתי להם תיק עזרה ראשונה ב־ 2,500 שקל ועוד שני תיקים קטנים בעלות של כמעט 500 שקל לכל אחד. גם היום הם ממשיכים לשנן את החומר כדי להיות מוכנים ובקיאים לכל מקרה שלא יבוא, כפי שהאירוע האחרון הוכיח היטב. הם פעלו בקור רוח ובמקצועיות עד להגעת ניידת הטיפול הנמרץ של מד"א שהחליפה אותם".

מוישי אומר כי הוא ואחיו טיפלו באיש במשך למעלה מעשר דקות עד להגעת האמבולנס, וכי הוא המשיך במתן הסיוע גם אחר כך.

את הניסיון הרפואי צברו שני הילדים במהלך השנה האחרונה, בכמה וכמה אירועים שבהם טיפלו. הם מספרים כי בבית הספר נמצא תיק עזרה ראשונה שבעזרתו הם מעניקים טיפול לתלמידים שנפצעים באופן קל.

"בהתחלה עשו מהם צחוק, אבל היום כל הילדים מבינים את הכוח שיש בידיהם לסייע", אומר האב. "הם מטפלים בעיקר במכות יבשות ובחתכים. לדעתי כולם צריכים ללמוד עזרה ראשונה, כי זה ידע שמציל חיים". את הזיקה לתחום, טוען באגד, ירשו בניו מהסבא שלהם, ששימש במשך שנים כחובש בצה"ל.

מעבר לטיפול בחבריהם לספסל הלימודים התנסו מוישי ופסח גם בטיפול בפציעות קשות יותר. לפני חצי שנה, בעת שנסעו בכביש 6, התרחשה במקום תאונת דרכים עם נפגעים. גם במקרה זה הם לא היססו והיו הראשונים להעניק לפצועי התאונה טיפול ראשוני מיידי.

"אנחנו היינו הראשונים במקום. לאחר שלבשנו אפודי הצלה הזעקנו את מגן דוד אדום", מספר פסח. "התחלנו לטפל בפצועים ששכבו על הכביש ולחבוש אותם. היו שם שלושה אנשים שסבלו משברים, מחתכים ומפגיעת ראש".
במקרה אחר, טיפלו הילדים ברוכב אופניים שנפגע מכלי רכב מול ביתם. השניים יצאו לזירת התאונה וחבשו את הפצוע עד להגעת אמבולנס של מגן דוד אדום.

ידע מציל חיים
"אני מתפלל שלא ייגמר להם הרצון לעשות טוב", אומר אביהם. "זה משהו שהם ספגו בבית".

בכל הנוגע לבנו מוישי, תפילתו כבר נענתה. הבן מכריז כעת כי בכוונתו להפוך בעתיד לרופא כירורג. פסח, לעומתו, טרם גיבש החלטה.

במגן דוד אדום אומרים ששני הילדים עשויים לתרום רבות למערך ההצלה בישראל. לדברי הפרמדיק דן דרורי שהגיע השבוע לזירת האירוע, הגבר שבו טיפלו מוישי ופסח היה בסכנת חיים ברורה.

"הוא קיבל דום לב אחרי שיצא מביתו והתמוטט באמצע הרחוב", אומר דרורי. "הילדים האלו הצילו את חייו כשעשו לו עיסויים והנשמות. כל המחקרים מלמדים שההצלה במקרה כזה נעשית באמצעות עיסויי חזה שמטרתם לדחות את המוות בכמה דקות. חשוב שאנשים ידעו לעשות את זה. הילדים הללו ידעו – והצליחו. כשאנחנו הגענו למקום, המשכנו את הטיפול בחולה בעזרת תרופות ומכשור מתקדם".

בני משפחתו של החולה, שפונה לבית החולים במצב קריטי, סיפרו השבוע שהוא מתאושש וכבר מצליח לדבר.