אלי אילוז, אחראי צי הנהגים של משרד ראש הממשלה, שהואשם בתקיפת הולכת רגל, חתם השבוע על הסדר טיעון. על פי ההסדר הוא לא יורשע, אך ייענש בהורדה בדרגה לשנה, בהפקעת משכורת אחת ובנזיפה חמורה.

סגנית נשיא בית משפט השלום רבקה פרידמן־פלדמן פסקה עוד כי על אילוז לפצות את הולכת הרגל, חנין עאיש, ב־2,000 שקל ולעשות 120 שעות עבודות לתועלת הציבור.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

כפי שפרסם "ידיעות ירושלים", אילוז הועמד לדין פלילי בעקבות המקרה, הושעה מעבודתו ולבסוף אף הועמד לדין בבית משפט השלום בעיר. לאחר המקרה טענה המשטרה כי אילוז הלם בעאיש באגרוף בראשה וכן דחף אותה באזור חזה וחסם את דרכה בגופו בעת שביקשה לעזוב את המקום.


אילוז ליד בית ראש הממשלה (צילום: שלומי כהן)

למרות זאת, בית המשפט החליט להקל עם אילוז בחר לא להטיל עליו כתם של הרשעה פלילית, כדי לא לסכן אותו באובדן מקום עבודתו. "מדובר במסר נורמטיבי מטעמו של בית הדין המופנה במישרין לנאשם, המצביע כי נפל פסול בתגובה הפיזית והמילולית שלו כלפי אותה גברת שעברה בדרכו", כתבו השופטים בהחלטתם.

ייתכן שאחת הסיבות לכך שבית המשפט נמנע מהרשעה היתה שלמרבה ההפתעה גם התובעת במשפט תמכה בו. הפרקליטה מורן כהן, שאינה עורכת דין מוסמכת אלא מתמחה, הקפידה להפחית בחומרת האירוע ואף טענה במפורש שמדובר במקרה "שלא מן האירועים החמורים".

לסנגורו של אילוז נותר רק להוסיף שבחים לדברי התובעת. כמו כן הצדיק הסנגור הצדיק את התפרצותו האלימה של אילוז ואמר כי מעשיו נבעו מפרובוקציה כלפיו.

המתלוננת, כמובן, ראתה את הדברים מעט אחרת. בראיון ל"ידיעות ירושלים" מ־2009 אמרה עאיש, "נפגעתי כבן אדם, כאישה. הרגשתי שהוא מתנהג אליי כמו חיה... לא הבנתי למה הוא עושה לי את זה".

שופטי בית משפט השלום הביאו לכדי סיום את הפרשה האומללה ואמרו, "אכן, פגם מוסרי טבוע במעשיו של אילוז, שפגע בגופה ובכבודה של עוברת אורח. הנאשם משרת כעובד מדינה מזה 33 שנים, ללא עבר פלילי או משמעתי, ואנו מוצאים את הסדר הטיעון מידתי ומאוזן, ועל כן החלטנו ליתן לו תוקף".