אורחים לא צפויים הגיעו השבוע לביקור בשכונת גבעת משואה בירושלים: שני קופי למור מגן החיות התנ"כי שיצאו לסיבוב בלתי מתוכנן. השניים קפצו מעל גדר הגן וטיילו במעלה ההר אל עבר השכונה.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

"למור אחד התיישב על פח והתחיל לאכול בגט בזמן שהשני עלה על אחד הגגות, כנראה כדי להשתזף", אמר תושב שנתקל בשניים.

בהמשך, ביקרו הלמורים בבית הספר בשכונה, והשרת והמזכירה ניסו לרדוף אחריהם אך ללא הועיל. אחת מהתלמידות במקום סיפרה כי בבוקר מצאה את אחד הקופים יושב על החלון בביתה, ותושב אחר טען שאחד מהם בחר לתפוס תנומה דווקא במרפסת שלו.

לבסוף התקשרו תושבים לגן החיות, ששלח צוות מיוחד לאתר את הלמורים ולהחזירם הביתה. הקופים הללו, מתברר, נאמנים למטפלים שלהם וברגע שראו אותם חזרו אליהם בלי שום בעיות.

התושבים מספרים שזו אינה הפעם הראשונה שקורה בשכונה אירוע כזה, והיו שהגדירו זאת כתופעה. "זה קורה פעם בשלושה חודשים. לפעמים קוף אחד, לפעמים שניים ולפעמים יותר", סיפר השבוע ירון, תושב השכונה. "אני לא מרוצה מהתופעה. גן החיות צריך לקחת אחריות ולמנוע מהקופים לברוח. הם מגיעים לכאן, מפחידים את הילדים וגורמים נזק".

תושבת אחרת דווקא נשמעה מרוצה. "נחמד ואפילו מצחיק קצת לראות אותם פתאום. כל עוד הם לא תוקפניים כלפי בני אדם אני לא רואה בזה בעיה. להיפך, זה חוסך לנו ביקור בגן החיות".

בגן החיות התנ"כי מכירים היטב את התופעה. תצוגת הלמורים בגן החיות מוקפת בכבלי חשמל שאמורים להרתיע את הקופים מלצאת ולטייל, אך נראה שזה לא מטריד אותם יותר מדי. "מדובר במיוחד בחברה הצעירים ביותר", מסבירה מנהלת מחלקת הקופים בגן, נועה דנין. "הרבה פעמים הטבע קורא להם והם פשוט קופצים ויוצאים לטייל. הגורים אוהבים לשחק ולברוח ומצליחים להגיע רחוק".

בצוות הגן מספרים כי בכמה מקרים קיצוניים הגיעו הלמורים עד לבית וגן ולקריית יובל, ואחד מהם אף נמצא כשהוא מטייל בשטחים. למור אחר, אגב, נמצא בעבר בתוך מספרה בגבעת משואה.

זה אמנם נשמע משעשע, אך תופעת הבריחה היא אחת מהבעיות הגדולות של גן החיות. עם זאת, בדוברות הגן מבקשים להדגיש: "הלמורים אינם מסוכנים לבני האדם ולכן אין לתושבים ממה לחשוש. אכן מדובר בבעיה ואנו פועלים למניעת בריחות נוספות. אם תושבי האזור נתקלים בקוף משוטט, עליהם לפנות אלינו ולהימנע ממגע או מהאכלה".