בתוך החלקות הפסטורליות והחצרות השלוות של גן החיות התנ"כי, קיים אזור אפל ומסוכן במיוחד. בתוך ביתן קטן, חשוך וקריר חי יחד זוג של בעלי חיים קטנים אך קטלניים במיוחד – התנינים.

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

החיה המהירה בעלת הגוף המשונן קנתה ביושר את תיאורה כיצור המפחיד ביותר בגן הירושלמי. שני התנינים החיים כאן כיום אינם בעלי מבנה גוף גדול במיוחד – הם עדיין תינוקות ואורכם מגיע אינו עולה על 50 סנטימטר. הם אינם מרבים לנוע, אך עיניהם פקוחות תמיד כדי לא לפספס טרף שייקלע בטעות לסביבתם.

קוראים להם 'הקטן' ו'הגדול' מאחר שגופו של אחד מהם מאורך יותר מזה של חברו. הם הגיעו לירושלים מחוות התנינים שבה בקעו בערבה וצפויים לבלות כאן כמה שנים עד שיגדלו באופן משמעותי. בעתיד הם צפויים לשוב אל מקום הולדתם בדרום.

אף שיש הרבה מן המשותף לשניים, המשתייכים לזן תניני היאור, מתברר כי מתנהלת ביניהם יריבות קשה כחלק ממלחמת מעמדות מוזרה. מבין שניהם, דווקא הגדול הוא המדוכא שסובל באופן תדיר מהתגרויותיו של הקטן, שמקפיד לקבוע את סדר היום בביתן.

"כבר כשהגיעו שמנו לב שיש פה מישהו ששולט בעניינים ומישהו שפחות", מספר המטפל, טל רומנו. "היררכיה חברתית היא דבר אופייני לזוחלים וזה מה שקורה אצל הקטן והגדול שלנו. כל עוד הקטן בתוך המים, הגדול נצמד לפינה ולא זז. יום אחד, כשהוצאנו את הקטן והעברנו אותו לטיפול בקליניקה, הגדול פתאום התעורר לחיים והחל להסתובב בלי חשש. כשהקטן חזר, הגדול שוב נצמד לפינה שלו. הוא אפילו לא מעז לאכול בזמן שהקטן בסביבה. הרבה פעמים הוא מתקרב אל הגדול ושם עליו רגל כדי להבהיר לו מי הבוס".

בגלל המצב המורכב בין שני התנינים, מקפידים רומנו וצוות המטפלים שאיתו להוציא מדי פעם את הקטן מהאקווריום או למשוך את תשומת לבו לפינה אחרת, כדי שהגדול יזכה לקצת חופש ויוכל לאכול בשקט. התקווה היא שכאשר ישובו השניים לחוות התנינים שבערבה, יחדל הגדול להרגיש כמו מספר שתיים.