יממה לאחר תאריך סגירת המכרז להחכרת מגרשי בנייה בליפתא: בית המשפט הוציא אמש (יום ב') צו מניעה זמני ובכך עצר את פרסום תוצאות המכרז על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

בעקבות עתירה שהוגשה אתמול (א') לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים הוציא היום השופט יגאל מרזל צו מניעה זמני המורה למינהל מקרקעי ישראל להקפיא את פרסום תוצאות המכרז. העתירה הוגשה על ידי עורך הדין סאמי ארשיד, בשם ילידי ליפתא, עמותת בני ליפתא, עמותת רבנים למען זכויות אדם ועמותת ג'פרא לקידום המורשת הבנויה בישוב הערבי בארץ, במטרה למנוע העברת הקרקעות בליפתא לידיים פרטיות.


מנשה מוסא, אחד מהמפונים הפוטנציאלים (צילום: בשמת איבי)

לטענת העותרים, העברת הקרקע ליזמים יגרום להרס הכפר המהווה עדות אחרונה לכפרים הערביים ולנוף תרבות שהיה נפוץ בישראל לאורך ההיסטוריה עד תחילת המאה העשרים.

"במצב הנתון ולפיו הכפר ליפתא הוא כפר נטוש ובעליו המקוריים גרים כפליטים במרחק של מאות מטרים בודדים מכפרם מן הראוי היה להימנע מכל בנייה במקום ובוודאי להימנע מבנייה שיש בה כדי להביא להרס הכפר ונישול טוטאלי של תושבי המקום המקוריים מזכויותיהם", נכתב בעתירה.

עוד מציינים העותרים, כי "שיווק מגרשים לבנייה בכפר ליפתא וכפועל יוצא הקמת מבנים חדשים על אדמות הכפר ובמקום הכפר הקיים, יש בה משום סיכול היכולת של שימור הכפר הקיים וסיכול כל אפשרות לשחזור המבנה ההיסטורי של הכפר על כל המשתמע מכך".

העותרים מבקשים כי ביהמ"ש יורה על ביטול המכרז למכירת מגרשים בליפתא ויורה למינהל מקרקעי ישראל להימנע מכל פעולה שיש בה כדי לפגוע במורשת הפיזית והתרבותית של המקום, עד לאחר שיושלם הליך תכנון כולל של אזור הכפר, שיכלול תכנון לשימור של האתר לפי אמות מידה מקצועיות ותוך שיתוף הציבור.

המכרז המדובר פורסם לפני כחודשיים, והוא כולל מכירת עשרה מגרשים על שרידי ליפתא שבכניסה לעיר. מדובר בשטח המשתרע על כ-85 דונם המיועד למחסר ולמגורים עליו אמורות לקום 212 יחידות דיור.