משרד המשפטים הכריז על פירוק חברת הענק של הקבלן הירושלמי הוותיק ששון שם טוב. רק לפני שנה הצהיר הקבלן בפני "ידיעות ירושלים" בתגובה על קשייו הכלכליים: "אני מאמין שאצא מזה". הצפי כרגע: נכסי החברה יוצעו למכירה

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

צו פירוק לחברה של ששון שם טוב: הכונס הרשמי של משרד המשפטים הכריז על פירוק חברת התשתית הוותיקה של 'ש.י. שם טוב', הנמצאת בבעלות קבלן התשתיות הירושלמי. הכונס פרסם עוד כי החברה נמצאת בהליכי פירוק והחליט על אסיפת נושים בעוד כארבעה חודשים.

ההתדרדרות הפיננסית של חברת התשתית החלה לפני קרוב לשנה. אחד הגורמים המרכזיים לקשיים הכלכליים הוא כישלונה של החברה בה שותף שם טוב ('נאות בית וגן') בקידום פרויקט המגורים במתחם האימונים של בית"ר בשכונת בית וגן. השלושה קנו את המתחם לפני קרוב לעשור ושילמו עשרות מיליוני שקלים בתקווה כי יוכלו להקים על המגרשים שכונת מגורים. היות ומדובר באזור מבוקש במיוחד, בצמד לבית וגן, התקווה הייתה לקבל תמורת מכירות של מאות מיליוני שקלים כתוצאה מבניית למעלה מ-500 יחידות דיור. אלא שאז החלו הצרות. בגלל שמדובר על ריאה ירוקה קמה התנגדות גדולה לבנייה מצד ארגונים ירוקים. בנוסף, העובדה כי מדובר בקרקע המיועדת לצרכי ציבור ולכן יש צורך בשינוי תב"ע (תוכנית בניין עיר) כדי לבנות, הקשתה על מימוש הפרויקט.

לפני כעשרה חודשים, אחרי שנים ארוכות של מאבקים משפטיים ותכנוניים, סתם בית המשפט העליון את הגולל על תוכנית הבנייה שניסה שם טוב לקדם, יחד עם שותפיו למתחם, מאיר פניג'ל ומאיר לוי. העליון קבע כי לא נפל פגם בהחלטת מינהל מקרקעי ישראל שלא לאפשר את שינוי הייעוד במגרש האימונים של בית"ר בבית וגן. בג"ץ הסכים עם דעתו של המינהל כי אם המגרשים יפסיקו לשמש לצרכי ציבור, יהיה על בעליהן להחזיר אותן לידיו.

בעקבות ההחלטה הודיעו בעלי החברה: שם טוב, שאול לוי ומאיר פניג'ל כי בכוונתם לדרוש מהמדינה לפצות אותם ב-200 מיליון שקל על הוצאותיהם ועל הנזקים שנגרמו להם לטענתם מביטול התוכנית.

בסוף השבוע שעבר לא ניתן היה להשיג את שם טוב אך כאשר נפוצו השמועות על מצבה הכלכלי הרעוע של החברה, ביוני אשתקד, הוא אמר בראיון ל'בונוס': "אחרי כל מה שקרה עם בית וגן, הבנק נכנס ללחץ גדול, זאת לאחר שהפקדתי כחמישה מיליון שקלים מכיסי הפרטי בחודשים האחרונים לחברה, כדי לאפשר את המשך תפקודה השוטף ובעיקר תשלום משכורות, ספקים ועוד. כעת לאחר שסיימתי עם ההון העצמי, הבנק מציב מולי קשיים רבים. הוא כבר לא מכיר בערכו ההיסטורי של מתחם 'בית וגן', אותו הוא מעריך כיום ב-12 עד 13 מיליון דולר. הבנק מבקש ממני ערבויות נוספות ואני נמצא במשא ומתן עמו. אבל בשבועות האחרונים אני מודה שהבנק עושה לי את המוות. יש קשיים כלכליים אבל אני מאמין אצא מזה. אחד הדברים הכי חשובים לי הוא שהעובדים שלי לא יפגעו ולראיה משכורותיהם משולמות בזמן".

"פירוק הינו הליך שמביא לסיום חיי החברה,מרגע תקפות ההליך אין לחברה יותר יכולת קיום, בדרך כלל כתוצאה מחדילת פירעון שלה", מסביר עו"ד לאון אמיראס ממשרד ירדני אמיראס ושות' המטפל בתיקי פירוק ופשיטות רגל. "במקרה הזה סביר להניח שהבנקים ביקשו את הפירוק ובהמשך המפרק יוציא את הנכסים למכירה והכספיים יועברו לקופת הפירוק. כמובן שבשלב זה יש עיכוב הליכים של כל המשפטים כנגד החברה והכל מתנהל ע"פי הוראות בית המשפט המחוזי".