בית משפט הולנדי יכריע בקרוב סופית בשאלה האם סוכני נסיעות במדינה האירופית יורשו לפרסם אתרי תיירות ישראליים שנמצאים מעבר לתחומי הקו הירוק? בין האתרים שבמוקד המחלוקת: רמת הגולן, ים המלח והכותל המערבי.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

ראשיתו של ההליך המשפטי בתלונה שהגיש הארגון ההולנדי איי־סי־איי, שטען כי ישראל משווקת חבילות תיירות לארץ הקודש אך כוללת בהן שטחים השייכים על פי החוק הבינלאומי לפלסטין.

איי־סי־איי הוא ארגון חצי ממשלתי שבסמכותו לאסור פרסומים שנויים במחלוקת בהולנד. בית המשפט המקומי דחה את רוב טיעוניו של הארגון, שהתייחסו לסכסוך הישראלי־פלסטיני בכללותו, אך קיבל סעיף אחד שדרש ממנו להכיר בכך שאתרי תיירות שמעבר לקו הירוק אינם נחשבים חלק מישראל.

במשרד התיירות הגישו בתגובה ערעור על בקשת הארגון, באמצעות עורך דין הולנדי. בשבועות הקרובים יעלה הערעור לדיון בבית המשפט.

בינתיים, במשרד התיירות מורגש חשש מפני השלכותיו של ההליך המשפטי על עמדותיהן של מדינות אחרות באירופה. לדברי היועץ המשפטי של המשרד, עובד קדמי, הם נערכים לכל תרחיש.

בשיחה עם mynet ירושלים מסביר קדמי, "אנחנו טוענים שדווקא אנחנו אומרים את האמת, כי אזרח הולנדי שיגיע למזרח ירושלים במחשבה שמדובר בפלסטין, יגלה כאן רשויות ישראליות ויבין שישראל היא הריבון בפועל בשטח. מעבר לכך אנו מבהירים שאנחנו עוסקים בתיירות ולא בפוליטיקה, ושאין לערבב בין התחומים".

קדמי מדגיש עוד כי הארגון ההולנדי אינו דורש לאסור על ישראל לפרסם את עצמה בתחומי הולנד. לדבריו, אחת הנקודות שמדאיגה את משרד התיירות במיוחד היא ההשפעה השלילית שעלולה להיות לפרשה על האופן שבו מדינות אחרות תופסות את ישראל, אם התלונה תתקבל.

"הדבר הזה יכול להשפיע על מדינות סקנדינביה, שפעם אהדו אותנו והיום יש שם עוינות גדולה כלפינו", אמר. "אנחנו לא מעוניינים לפגוע בתיירות מהולנד, אך גם לא נאפשר פגיעה בריבונות שלנו".