חתונתם של בני זוג חרדים ממוצא ספרדי נהרסה בשבוע שעבר, לאחר שהחתן נענש על כך שסירב לנהוג כמנהג האשכנזים ולהיכנס בתום החופה עם אשתו הטרייה לחדר הייחוד.

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

האבסורד הגדול הוא שאת הצעד הדרמטי יזם דווקא ראש הישיבה הספרדית 'משכנות התורה', שבה לומד החתן. כשגילה הרב שתלמידו מסרב לקיים את המנהג, הוא עזב את האולם מיד עם כל תלמידיו. אדם שנכח במעמד מספר כי עם קבלת הבשורה נתקף החתן בהלם ו"פניו הלבינו כשלג".

"במגזר החרדי ידוע שבחורי הישיבות הם אלו שרוקדים הכי הרבה ועושים שמח", מספר אחד מאורחי החתונה. לדבריו, לפני שעזב ראש הישיבה את המקום הוא הורה גם לנהגי ההסעות של תלמידים נוספים, שעדיין היו בדרכם לאולם שמחות הירושלמי, להסתובב ולשוב על עקבותיהם. "מי ששילם עבור ההסעות היה בכלל אבי החתן", מדגיש אותו מוזמן.

מתברר כי שלושה שבועות לפני האירוע קיבלו בני המשפחה תקנון מפורט מאת ראש הישיבה. במסמך ציין הרב שורה של קריטריונים שבהם ייאלצו לעמוד אם ברצונם שחבריו של החתן יוכלו להגיע לחתונה. בין היתר נקבע בתקנון כי החתונה לא תיערך ביום חמישי בערב. כמו כן נאמר שלאולם השמחות צריכות להיות שתי כניסות ושהאירוע לא יצולם בווידאו.

למרות ההתראה הקצרה, החליטו בני משפחת החתן למלא את הוראותיו של ראש הישיבה. הם שינו את תאריך החתונה ואף העבירו את האירוע לאולם יקר יותר כדי לא לסכל את השתתפותם של בחורי הישיבה בשמחה.

לחבריו סיפר אבי החתן כי מעולם לא שמע מראש הישיבה כל דרישה שהזוג ייכנס לחדר ייחוד לאחר החופה. עוד הוסיף כי כששלח את בנו לישיבה ספרדית הוא לא ציפה שדווקא שם יחייבו אותו לנהוג על פי המסורת האשכנזית.

לאחר הסתלקותם של הרב ותלמידיו התקשר אחד המוזמנים אל הרב יצחק יוסף, מבניו של הרב עובדיה יוסף, ועדכן אותו בפרטים. בתום השיחה הורה הרב לכל בני הישיבה שלו להגיע לחתונה והודיע שיממן את הנסיעות מכיסו.

יום לאחר מכן הגיע הסיפור גם לאוזניו של אביו, המנהיג הרוחני של ש"ס, שהזמין את בני הזוג לפגישת עידוד. ביום חמישי שעבר נועדו השלושה בביתו של הרב הנערץ, שבירך את הזוג הנשוי ושיבח אותם על כך ששמרו את ההלכה.

למרות התמיכה שקיבלו מהרב עובדיה, בני הזוג עדיין אינם זוכים להכרה מצד חבריו של החתן. "הוא מאוד פגוע מהם", מספר אברהם, אחד ממשתתפי הטקס. "הוא ציפה שהם יגיעו לשבע הברכות שלאחר החתונה, אך גם זה לא קרה. כעת לא ברור לו אם הוא יילך בעצמו לחתונות שלהם".

בעקבות הדברים הודיע השבוע יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, כי הרב עובדיה יוסף ייצא בקריאה נגד מי שיתרמו לישיבות המפלות בחורים על רקע עדתי.