מבצע מורכב להצלת חייה של תינוקת בעלת שלוש רגליים. במחלקות הכירורגיה והאורתופדיה בבית החולים הדסה טיפלו בשבועות האחרונים בפעוטה בת שנה וחצי בעלת מומים רבים, שהגיעה לארץ מברית המועצות.

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

הקטנה הגיחה לאוויר העולם לאחר לידה מסובכת שבסופה נולדה עם חלקים מתאום סיאמי שהתפתח במקביל. אחת מרגליו של התאום שככל לא נולד, נותרה צמודה לגופה של התינוקת החיה והתפתחה עם הזמן בעצמה, בהתאם לצמיחת הפעוטה. בנוסף לכך, היא נולדה עם אגן פתוח ובעיות חמורות במערכת העיכול, מערכת המין ומערכת השתן והכליות.
לפני כמה חודשים הגיעו הוריה של התינוקת לייעוץ עם בכירי הרופאים בבית החולים. יחד עם הצוות הרפואי, הם גיבשו תוכנית מקיפה לטיפול בילדה לתקופה בת חודשיים.

בין הרופאים שלקחו חלק בתוכנית היו מנהל המחלקה הכירורגית לילדים בבית החולים, פרופ' רפאל יודסין, ד"ר יחזקאל לנדאו וד"ר נאום סימנובסקי. לדברי ד"ר סימנובסקי, הטיפול שקיבלה כלל ניתוחים ושחזורים של מערכת השתן, העיכול, מערכת המין ומערכת הכליות, המעי ותיקון העיוות באגן.

פרופ' יודסין מדגיש כי לפני תחילת הטיפולים נערכו לפעוטה בדיקות רבות, שנועדו ללמוד את האנטומיה של גופה. "מדובר בתכנון מורכב ובניתוח משולב שעירב צוותים רבים בבית החולים", הוא מספר. "במהלך הטיפול בתינוקת יצרנו לה פי טבעת, כרתנו לה את הכליה הימנית שלא היתה תקינה, בנינו לה את כיס השתן ופתחנו את הקטעים האטומים שהיו לה במערכת העיכול".

ד"ר סימנובסקי מציין כי הניתוח לפתיחת האגן ארך לא פחות משעתיים. "חתכנו חלקים מהאגן", הוא מוסיף. "הרכבנו לה מערכת חיצונית, שיצרה יציבות עד שהאזור נרפא באופן טבעי. זאת היתה תוכנית מאוד לא פשוטה, שבמהלכה מחלקות הכירורגיה והאורתופדיה שילבו כוחות".

כרגע מנסה הצוות הרפואי בהדסה לבחון אם הניתוחים יאפשרו לה לשלוט במערכות השונות של גופה ובעיקר במערכת השתן.

בבית החולים מציינים כי הליכתה השתפרה, אך לטענתם כשתגיע לגיל ההתבגרות, ייאלצו הוריה להחליט היכן לתקן את הרחם, השחלות והחצוצרות הכפולים שבגופה. משמעות הדבר היא שהפעוטה עשויה לעבור בעתיד סדרת ניתוחים קשים לא פחות.