המאבק על רחוב אגריפס מגיע גם לרשת: משחק מחשב אינטרנטי חדש שיצא השבוע לרשת מבקש מכם לעזור לסבתא לעבור את רחוב אגריפס הסואן, שבחודשיים האחרונים הפך להיות קטסטרופה תחבורתית וסכנת חיים עבור הולכי הרגל שעוברים בו.

בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

מהלך המשחק פשוט: הסבתא עומדת בצדו האחד של הרחוב והיא רוצה להגיע לבאסטות של הירקות והפירות, אלא שבשביל זה היא צריכה לחצות את הכביש בו עובדים עשרות אוטובוסים, משאיות, מוניות ורכבים פרטיים. אם השחקן לא מצליח לתמרן את הסבתא כמו שצריך, היא נדרסת, רחמנא ליצלן. אם הוא מצליח לעבור לצד השני של הרחוב, הוא עולה שלב, כאשר השלב הבא יותר קשה – הכמות והמהירות של הרכבים עולה. למשחק יש אינסוף שלבים.


הסבתא מנסה לחצות את הכביש (איורים: אריק פוטרמן)

קובי פריג', ממובילי המאבק שהעלה את הרעיון: " תמיד שאני חוצה שם את הכביש אני נזכר במשחק הזה של הצפרדע, הרגשה שאתה צריך לעבור במזל את הכביש. המשחק הוא חלק בלתי נפרד מהמחאה והוא בא להצהיר כמה אבסורדי המצב. אני מקווה שראש העיר ואני משרד התחבורה יימצא זמן לשחק בו, ואולי זה יגרום להם לשנות את הגישה בכל מה שקשור לרחוב הזה.


וכך זה נראה שהיא לא מצליחה

את המשחק יצר אמן הווידאו הירושלמי אריק פוטרמן: "מאז שהתחילו האוטובוסים להציף את האזור בשני מסלולים כבר חיפשתי דרכים להשתלב במאבק. אחרי ההפגנה הראשונה שבינתיים לא ממש עזרה לשנות את המצב, עלה הרעיון לייצר משחק מחשב שימחיש את הסכנה. החלטנו לייצר מעין 'רימייק' למשחק המחשב הישן Frogger הקלאסי, שבו צפרדע צריכה לעבור כביש ונחל בשביל להגיע ליעד שלה ובדרך יש לה כל מיני מכשולים מסוכנים שמאיימים עליה. הולך רגל שהולך באגריפס, משתווה באופן מדויק לצפרדע במשחק, עד כמה שזה נשמע נורא. המטרה היא להעלות את המודעות, שיבינו מה קורה פה. זה אמנם משחק מחשב אבל המציאות בשטח היא בדיוק אותו דבר".

במשחק אפשר לשחק בבלוג של "נו קוסט", קבוצת אמנים ירושלמית שעוסקת בתחום אמנות הווידאו. נסו בעצמכם לשחק במשחק.

כזכור, רק השבועיים הראשונים בהם החלו האוטובוסים לנסוע רחוב אגריפס כבר המחישו את חששותיהם של התושבים, כאשר מגן דוד אדום נקראו לטפל בכ – 14 מקרים של פגיעות בהולכי רגל על ידי כלי רכב. המקרה החמור ביותר היה פציעתו של מבוגר בן 60 שנפצע במצב קשה ואושפז בבית החולים הדסה עין כרם. לאחר שבוע הוא שוחרר בריא ושלם לביתו.

בתוך כך, השבוע נערכה פגישה נוספת של מטה המאבק של התושבים והסוחרים לבחינת המשך דרכי המחאה. התושבים הכינו מצגת שמציגה דו"ח משלהם על המצב ברחוב והם מתכננים להחריף את המאבק לקיים עוד הפגנות ופעולות מחאה למיניהן. במקביל מנהלים אנשי המאבק דיונים עם חברי מועצת העיר כך שיפעילו את כוחם לשינוי המצב.