במסגרת העבודות לשיפוץ המקום ולהרחבתו נפגעו קירות שתמכו בכיפה העתיקה של מבנה הקבר. בהנהלת האתר חוששים כעת שהכיפה תתמוטט, והחליטו לחסום את הגישה לקבר

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

במהלך העבודות לשיפוץ מתחם קבר רחל נפגע אחד מהקירות התומכים בכיפה העתיקה של המבנה, שעלולה להתמוטט בכל רגע. בימים האחרונים נחסמה הגישה לקבר, לאחר שבדיקה מקיפה של הכיפה אישרה כי היא אכן נמצאת בסכנת קריסה.


קבר רחל. חסום למבקרים (צילום: שלומי כהן)

בשבועות האחרונים מתבצעות באתר, שנמצא בפאתי בית לחם, עבודות להרחבת עזרת הנשים וחפירות להעמקת חלק מהקבר. אולם במהלך השיפוצים שברו העובדים קירות שתמכו בכיפה, מה שיצר סכנה ממשית שתתמוטט. לדברי גורם הבקיא בעבודות הנעשות במקום, "מהנדסי הבניין החליטו לחסום את הגישה לקבר בשל סכנה לביטחון למתפללים. כעת לא ניתן לגשת לקבר עד שיוצבו פיגומים לתמיכה בכיפה".

מטרתן של עבודות ההרחבה היתה להקל את העומס הרב שנוצר במקום בזמן הילולות ובשעות השיא, בעיקר סביב הכניסות הצרות לעזרת הנשים. "הכיפה לא צפויה לקרוס", אמר השבוע גורם בהנהלת האתר. "העבודות נעשות בתיאום מלא של מהנדסים מקצועיים. תוך כדי העבודות זיהינו התערערות בכיפה ומיד סגרנו את השטח שמתחת והבאנו פיגומים על מנת לייצב אותה. בין השאר הזמנו חברה שכל תפקידה יהיה לייצב את הכיפה מחדש. הקבר ייפתח מחדש לציבור בתוך כמה ימים".

סכנת חיים
בינתיים נאלצים המתפללים הרבים הפוקדים את המתחם, להתפלל מאחורי גדרות שחוסמות את הגישה לקבר עצמו. אולם לא כולם נשמעים להוראות הבטיחות, חלקם חוצים את הגדרות ומנסים בכל מחיר להיכנס לשטח האתר. בהנהלת הקבר הבהירו, כי הנכנסים לקבר מסכנים את חייהם והפצירו בציבור המתפללים להישמע להוראות.

במקביל למאמצים לייצוב הכיפה נמשכות העבודות לפיתוח האתר. "בחצי משטח המתחם אנחנו חופרים לעומק של שני מטרים בעומק האדמה כדי לבנות במקום אולם כנסים", אמר גורם במשרד לפיתוח המקומות הקדושים.

אותו גורם ביקש עוד לציין כי ליד הכניסה הנוכחית לאתר עומד להיבנות בית כנסת, שישמש את המבקרים במקום שמבקשים ללמוד, כך שלא יפריעו לציבור המתפללים בקבר עצמו.

בנוסף לכך, במסגרת העבודות מתכוונת הנהלת האתר להרחיב את השירותים הציבוריים במקום, דבר שידרוש את החלפת תשתיות הביוב. עד כה לא היה ניתן לבצע הרחבה שכזו מחשש לעימותים עם השכנים הפלסטינים. כעת, במסגרת החפירות, יהיה ניתן להשלים גם את הרחבת השירותים, שכיום מוגבלים לתא בודד שאינו מספיק לצרכיהם של אלפי האנשים שפוקדים את האתר.

בהנהלת האתר אומרים שהעבודות יושלמו ככל הנראה עד להילולה הבאה. המימון, הם אומרים, הגיע מידי תורם אנונימי.
במשרד לפיתוח המקומות הקדושים מעריכים, כי מדי שנה מגיעים לקבר רחל יותר ממיליון איש. חברת אגד אף מפעילה קו מאסף מיוחד לאתר שיוצא מהתחנה המרכזית בירושלים ועובר דרך שכונות רבות.

"ההערכה היא שקידוחים שנעשו במהלך בחפירות זעזעו את כל המבנה, וגרמו יחד עם הגשם להתרופפות הכיפה", אומר מנהל האתר, שחר פיירמן. "המהנדס שבדק אותה הורה לסגור את המקום". פיירמן מדגיש שמתחם הקבר לא יורחב מעבר לגבולותיו הנוכחיים.

לדברי גורם במנהל האזרחי האחראים על הקבר, מבקרים לא נכנסים פנימה וניתנה הוראה שכל השיפוץ ייעצר עד לטיפול בכיפה.

"עיקר ההתמקדות כרגע היא בתיקון הכיפה כדי לפתור אותה, ולאפשר חזרה כניסה חופשית פנימה. לא נראה שהיא הולכת ליפול כל רגע, אבל אנחנו לא לוקחים סיכונים ומטפלים בה. זו ההנחייה שהועברה לקבלן, ולשם כך הושג תקציב נוסף".