המאבק בין שוחרי השימור בעירייה לבין החרדים המבקשים לבנות למגורים עולה מדרגה: סיעת יהדות התורה החלה השבוע להפעיל תחקירנים מטעמה שיחפשו מגרשים פנויים לבנייה ברחבי העיר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לפני שבועיים פורסם ב"ידיעות ירושלים ו-mynet כי חברי מועצה חרדים, ביניהם סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס, פנו לשר הפנים אלי ישי וביקשו שיחזיר לדיון את תוכנית ספדי לבנייה במערב העיר. עיקר זעמם נבע מכך שאין בנמצא פתרון מערכתי למצוקת הדיור החריפה - במיוחד במגזר החרדי אך גם ביתר המגזרים. לטענתם, הגורמים האמונים על השימור בעיר מקשים על מימושם של מיזמי בנייה, כשברקע נמצא ביטול התוכנית להקמת 18 אלף דירות במערב ירושלים.

ההחלטה על הפעלת התחקירנים באה לספק פתרון מיידי, בידיעה שהחזרת תוכנית ספדי לדיון תארך זמן רב. התחקירנים ימפו מגרשים ריקים המיועדים לבנייה וכן מבנים שניתן להגביה.

מי שעשתה פעולה דומה בעבר היא עמותת 'ירושלים בת־קיימא', שבזמן הדיונים על תוכנית ספדי הראתה שניתן לבנות בירושלים עצמה עוד עשרות אלפי דירות. מטרתה היתה להציל את השטחים הירוקים שתוכנית ספדי היתה מכסה בשלמת בטון ומלט. העבודה שעשו למיפוי עתודות הבנייה בעיר היתה אחד הגורמים לכך שראש העירייה הקודם, אורי לופוליאנסקי, החליט לא לקדם את הבנייה במערב העיר.