ועדת ההקצבות העירונית סירבה לאשר העברת התמיכה העירונית לבית הפתוח, המשמש כתובת לחברי הקהילה ההומו-לסבית בעיר ועוסק בפעילות חברתית. ההקצבה שאותה התכוונה העירייה להעביר להנהלת הבית הפתוח הייתה מגוחכת מלכתחילה והסתכמה ב-36 אלף שקל, למרות שעפ"י קביעת בג"צ הסכום היה אמור להיות מאה אלף שקלים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק


גר. לא יוותר (צילום: ענר גרין)

יו"ר הוועדה, חבר המועצה מיהדות התורה שלמה רוזנשטיין, אמר כי הוא פשוט לא מאשר העברת הסכום ולא נימק: "אני פשוט לא מעביר".

מחזיק תיק הכספים דוד הדרי, יו"ר סיעת המפד"ל, הודיע כי אם היו מאשרים לבית הפתוח 400 שקלים היה מאשר זאת. מעבר ל-400 שקלים, הוא לא מוכן לאשר לבית הפתוח אף אגורה שחוקה. "אני לא פוחד מהם, ואני לא פוחד להגיד שהם לא כמו מתנס"ים אחרים בעיר, שיוכיחו שיש להם רכז קשישים ורכז עולים חדשים (אגב רכז עולים חדשים קיים צ.מ.) כמו במתנס"ים האחרים בעיר", אומר הדרי.

נציג האופוזיציה היחיד שהשתתף בישיבה, פפה אללו החליט לאור התנגדות רוזנשטיין והדרי להעברת התמיכה להימנע בהצבעה, בטענה שמדובר בסכום מגוחך.

יש לציין כי גם בשנים הקודמות, עוד מאז ימי אורי לופוליאנסקי, עברו אנשי הבית הפתוח טקס מבזה דומה מידי שנה, זאת כאשר ועדת ההקצאות סירבה להעביר להם את כספי התמיכה. בעקבות זאת עתרו אנשי הבית הפתוח לבג"צ וזה הורה לעירייה להעביר לאנשי הקהילה 465 אלף שקל על השנים 2005-8, תקופה שבה לא זכה לתמיכה. בעקבות הפסיקה, העבירה העירייה את הסכום לידי הבית הפתוח.

בפסק הדין קבעו השופטים בנוסף כי על העירייה להרחיב את התמיכות במרכזים הקהילתיים דוגמת הקהילה הגאה וציינו :"ההסטוריה של היחסים בין הצדדים מעלה כי כף ידה המושטת לתמיכתה של המערערת, פגשה פעם אחר פעם את כף ידה הקמוצה של העירייה".

מנכ"ל הבית הפתוח, יונתן גר מאוכזב ממדיניות העירייה והעומד בראשה: "חשבנו שעידן ניר ברקת יבשר טובות כלפי הבית הפתוח, ותהייה התייחסות לאוכלוסיה הפלורליסטית הפועלת וחיה בעיר אבל נראה שגם השנה נאלץ לפנות לבג"צ, לצערינו, כדי שזה יורה לעירייה להעביר את התמיכה המגיעה לנו כמרכז קהילתי".

לדבריו, בג"צ יתן לברקת את הסולם שיסייע לו לרדת מהעץ ולהסביר לחרדים בקואליציה כי "'מה לעשות, בג"צ אילץ אותי לשלם לקהילה הגאה'". בעקבות הדברים, מתכננים פעילי הקהילה להגיע אל ישיבת מועצת העירייה ביום חמישי הקרוב, כדי "להסתכל לניר ברקת בעיניים".

עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "דיוני הוועדות השונות מגיעים לשולחן מועצת העירייה וראש העירייה יפעל להעביר את ההקצאה בנושא הבית הפתוח."