"מימוש הנכסים היהודיים במזרח ירושלים משמעותו מתן לגיטימציה לזכות השיבה", כך הזהיר השבוע היועץ המשפטי לממשלה לשעבר ושופט בית המשפט העליון בדימוס מיכאל בן־יאיר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

את הדברים אמר בן־יאיר במסגרת הרצאה בנושא מאבק הקרקעות בשכונת שייח ג'ראח, שהעביר בפני סטודנטים באוניברסיטה העברית.

"המציאות בשייח ג'ראח היא איוולת שמתרחשת בחסות החוק", הסביר היועץ המשפטי לשעבר לסטודנטים. "איננו יכולים לבוא ולדרוש את הנכסים שהיו לנו בשכונה לפני 1948, בשעה שהפליטים הערביים אינם זכאים לאותה דרישה על פי החוק, שמעניק להם פיצוי כספי בלבד. דרישה כזאת מצדנו תגרום לפתיחה מחדש של תיקי 48' ותעניק לגיטימציה מלאה למימוש זכות השיבה. זו איוולת עוצרת נשימה".

בן־יאיר, שהוזמן למפגש על ידי תנועת סולידריות שייח ג'ראח, נולד בשכונה הערבית והתגורר בה עם משפחתו עד שהחליטו לפנותם במלחמת השחרור. "אני מרגיש שייכות גדולה מאוד למאבק הזה", אמר. "בשנה שעברה השתתפתי באחת ההפגנות וראיתי דגל פלסטין מונף מעל גג הבית של המשפחה שלי, הבית שבו גדלתי. לא הזלתי דמעה, כי זה נכס שכבר לא שייך לי או למשפחתי. במקום הבית קיבלנו נכס חלופי ובזה תם העניין".

כשנשאל מהו הפתרון לסוגיה הסביר בן־יאיר שהאחריות הבלעדית מוטלת על המדינה, שצריכה לגלות יותר רגישות למציאות המורכבת במקום.

"כפי שהמדינה גילתה רגישות במקרים חרים בעבר, היא צריכה לגלות את אותה רגישות גם בשייח ג'ראח", אמר. "את הנכסים היהודיים בשכונה המדינה צריכה להפקיע, לפצות את בעליהם היהודים בכל הכסף שמגיע להם ולאפשר קיום נורמלי של המרקם החברתי בשכונות הערביות".