בעקבות ניסיון הלינץ' בעיסאוויה: מחלוקות בצמרת המשטרה בנוגע לאכיפת האלימות באזור. יועץ מפקד המחוז לענייני ערבים – הידוע בכינויו קפטן ג'ורג' – מצדד בביצור השכונה. קצינים בכירים אחרים שוללים את ההצעה. בתווך ניצבים תושבי הגבעה הצרפתית, שדורשים לבנות גדר הפרדה בין השכונות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

תקיפתו בשבוע שעבר של ניר נחשון, שנכנס בטעות לשכונה הערבית וניצל ממוות, היא חלק מסדרה של אירועי אלימות נגד יהודים במקום. בשבוע שעבר נלכדו בעיסאוויה כמה שוטרים שהיו בפעילות שגרתית. הם הוקפו על ידי המון ערבי שפוזר רק לאחר מאמצים רבים של כוחות השיטור ובעקבות ירי של אחד השוטרים לעבר אחד ממנהיגי התושבים.

קפטן ג'ורג' התבטא בפורומים סגורים כי יש לסגור את דרך הגישה לעיסאוויה בהקדם האפשרי על מנת להפסיק את רצף מקרי האלימות שם. מפקד המחוז ניצב ניסו שחם מתנגד לרעיון והדבר מעורר מתחים בצמרת הפיקוד של המחוז.

על רקע הדיונים המשטרתיים ממשיכים תושבי הגבעה הצרפתית לדרוש הצבת מצלמות בשכונה לצד הקמת גדר הפרדה במקום. מזה שנים שהם מעלים את הדרישה נוכח מקרי גניבות ואלימות רבים המתרחשים בשכונה ולאור חיכוכים יומיומיים בין ערבים ויהודים.

בעירייה מתנגדים לבניית הגדר, בין היתר מטעמים של שמירת הימנעות מקביעת גבולות מדיניים בשטח. בכיכר ספרא פנו למשטרה בבקשה להגביר את האכיפה באזור.

חבר המועצה יקיר שגב שאמור היה למסור השבוע את תיק מזרח ירושלים בעירייה, שלל את הקמת הגדר והצעת פתרונות אחרים. "הבעיה היא שלאורך כל השנים אין אכיפת חוק וסדר יומיומית מרמת המשטרה ועד העירייה, שתלויה במשטרה", אמר השבוע. "מהרגע שאין כל יום אכיפה בחניה בתנועה ובסדר הציבורי התחושה היא של מערב פרוע. אני ממליץ שהמשטרה תקיים שם נוכחות קבועה וסדירה באופן יומיומי ולא רק באירועים נקודתיים בניית גדר זה לא רעיון טוב וזה רק יגביר את העוינות בין הצדדים".

לדבריו, השקעה בתשתיות בשכונה הערבית תפתור את המתיחות. "מה שצריך לעשות זה לבנות שם מרכז מסחרי נורמאלי ובית דואר שישרת את התושבים", טען שגב. "אז הם לא יצטרכו להגיע לגבעה הצרפתית".

מעבר לכך לדעת שגב, על אף האירועים האחרונים אין בעייתיות בכניסת יהודים לעיסאוויה. "אני לא רואה בעיה להסתובב שם ואין ליהודים ממה לפחד", אמר. "כאדם פרטי אני נמצא שם הרבה. בראייה ציבורית יש כמובן אחריות ביטחונית של המשטרה והיא צריכה לקיים שם נוכחות יומיומית כדי שלא יקרו מקרים כאלו".

במוקד העירוני ודאי מסכימים עם שגב. בשיחה עם "ידיעות ירושלים" ו-mynet אמרה השבוע פקידה במוקד כי "אין בעיה להיכנס לעיסאוויה. זה לא מסוכן, אבל אנחנו לא יודעים מה יכול לקרות".