עונת ההרשמה לישיבות לקראת שנת הלימודים הבאה בפתח והמוסדות מתחרים ביניהם על כל תלמיד. ראשי הישיבות הקטנות הבינו כי המוסדות יצליחו לשרוד רק אם יגדילו את מספר הבחורים שנרשמים אליהם. לכן הם שכרו רכזי גיוס שיפנו אליהם תלמידים חדשים תמורת תשלום עמלה בסך למעלה מ-1,500 שקל. ישיבות עם מעט תלמידים יאלצו לשלם מחיר גבוה יותר שעשוי לזנק לכ-2,000 שקל.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"יש אנשים רבים שזאת העבודה שלהם והם מתפרנסים ממנה יפה מאוד", אומר אחד מרכזי הגיוס. מגייס בחורים נוסף מסביר כי כיום קיימות ישיבות רבות שנמצאות בסכנת סגירה וזקוקות להם כמו אוויר לנשימה. "יש את הישיבות הגדולות והפופולאריות כמו ישיבת 'חברון' ו'עטרת ישראל' שמסתדרות היטב ואף מסננות בחורים בגלל עומס נרשמים", הוא אומר. "לעומתן הישיבות הקטנות מתחרות ביניהן ומוכנות להשקיע בכך כסף. עבור ראשי הישיבות מדובר גם ביוקרה. כל אחד רוצה שלישיבה שלו יגיעו יותר בחורים".

אחד המגייסים מציין כי הרכזים נבחרים על פי פופולאריות וקשרים עם בחורי ישיבה. "העבודה שלנו מצליחה בזכות הקשר שלנו עם הבחורים בכל הגילאים ובני משפחותיהם", הוא מסביר. "אנחנו יודעים גם להפעיל לחץ חברתי לכיוון ישיבות מסוימת וכך להעלות את רף הפופולאריות שלהן. במקרים רבים אנחנו גם מזמינים את הבחורים לשיחות אישיות כדי לשכנע אותם להגיע לישיבה מסוימת".