צב ורכבת יצאו מפסגת זאב להר הרצל. מי מהם יגיע קודם? לפי ההתרחשויות האחרונות ברכבת הקלה, נראה שאפשר לשים כסף על הצב.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הרכבת הקלה תתחיל לפעול ב-19 באוגוסט - כך הודיעה הממשלה ביום רביעי השבוע. אבל לצד הבשורה המשמחת, עולה תקלה נוספת ברכבת: עיכוב בהתקנת רמזורים שיתנו עדיפות לרכבת צפוי להאריך את זמן נסיעתה מ-40 דקות ל-80 דקות.

"הנוסעים הולכים לסבול ולהתאכזב", אמר השבוע גורם בהנהלת הרכבת. "תכנות הרמזורים החכמים, שאמורים לאפשר נסיעה מהירה, עדיין לא הושלם ברוב הצמתים. נסיעה מפסגת זאב להר הרצל תיקח 80 דקות. קיים חשש שאחרי שהרכבת תתחיל לפעול הלחץ על המדינה ירד והם לא ימהרו לאשר את האישורים שממתינים כדי להתקין את הרמזורים החכמים והמערכת תמשיך להיות איטית לאורך זמן", הוסיף.

בנוסף, מערך התנועה החדש באוטובוסים לא ייכנס לתוקפו במועד החדש, אף שלפי התכנונים הדבר היה אמור לקרות ביום הפעלתה של הרכבת. גורמים במשרד התחבורה הסבירו כי המערך יתחיל לפעול בהדרגה, "רק ברגע שיתקבל הרושם שהרכבת הקלה אכן עונה על הציפיות".

ב'סיטיפס', זכיינית הרכבת הקלה, לא קיבלו את ההחלטה בשמחה: "המעבר מרמזורים ללא עדיפות לרמזורים החכמים היה לוקח חודש בדרך שהצענו. עכשיו זה ייקח הרבה יותר זמן. לתושבים מגיע המוצר הטוב ביותר ולא רכבת שעוצרת בכל רמזור. לכן, עדיף לדחות הפעלה בחודש אחד בלבד כדי שהתושבים יקבלו מוצר טוב".

צוות אב לתחבורה: "החלטת הבוררים מאוד חשובה ובלמה את כל הניסיונות לדחות את מועד ההפעלה שוב ושוב. נעשה הכל לסייע ל'סיטיפס' לעמוד בהסכמה שהושגה".