מי ייתן בית חם לילדה בת שש? אחרי התלאות הרבות שעברו בדרכם לישראל מסודן, מחפש כעת אביה של הילדה משפחת אומנה עבורה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הילדה והוריה נמלטו לפני כשנה מהמדינה האפריקאית בגלל מלחמת האזרחים הקשה שמתחוללת בה. כשהגיעו לישראל, מצאו השלושה מקלט והוכרו כפליטים לאחר שהתברר שיסכנו את חייהם אם יחזרו לארץ מולדתם. הם קיוו לפתוח בארץ פרק חדש בחייהם ולהשתקם, אבל החיים הכתיבו מציאות אחרת ומורכבת.

זמן קצר אחרי שהמשפחה הגיעה לישראל, נעלמה אמה של הילדה, והיא נותרה בחזקת אביה. כיום, היא מתגוררת איתו בדירה קטנה וצפופה עם כמה פליטים נוספים. מדי יום היא מתלווה אליו כשהוא יוצא לעוד אחת מעבודותיו המזדמנות.
האב מצדו מעוניין להעניק לבתו את החינוך, הדאגה והטיפול שלהם היא זקוקה. הוא יודע שלא יוכל לעמוד במשימה לבדו.
כעת, בלב שבור, החליט למסור אותה לאומנה. "אני אוהב אותה מאוד אבל היא צריכה מישהו שיכול לדאוג לה ולטפל בה כמו שצריך, ואני לא יכול לעשות את זה כרגע", הוא אומר.

גורם רווחה המטפל במשפחה: "כאב חד־הורי ללא תמיכה כלכלית וללא מקום מגורים קבוע, הוא מתקשה לטפל בה ולספק את כל צרכיה. למרות הקושי שלו להתרחק ממנה הוא מבין שצריך למצוא עבורה פתרון טוב יותר".

הילדה דוברת עברית ואמהרית ותחל ללמוד בשנה הבאה בכיתה א'. היא מסייעת לאביה לתקשר עם הסביבה מאחר שהוא אינו יודע עברית. עד כה עברה בין מסגרות חינוכיות רבות והיא זקוקה מאוד למקום קבוע שבו תוכל ליצור קשרים יציבים ולהתפתח. "היא מחפשת משפחה חמה באזור ירושלים שתוכל להכניס אותה אל הבית ואל הלב ולתת לה מקום בטוח לגדול בו. חשוב שהמשפחה תשמור על קשר טוב עם האב כדי לא לנתק את הקשר החם והמיוחד שיש בין הילדה לבינו", מוסיפה נועה פולבר, שעוסקת בגיוס משפחות אומנה במסגרת מכון סאמיט. "הילדה צמאה לקשר אימהי ומחכה לפגוש מישהי שתוכל לשמש לה אם. לאחרונה היא שאלה אותנו, 'מתי כבר אפגוש את האמא החדשה שלי?' אנחנו מקווים שנוכל לתת לה תשובה בקרוב", אמרה פולבר.

מכון סאמיט, שמטפל כיום בילדה, מפעיל עבור משרד הרווחה את שירותי האומנה במחוז ירושלים ובמחוז הדרום. במכון מסבירים כי האומנה היא מסגרת חוץ־ביתית זמנית, חמה ואוהבת לילדים בסיכון שהוצאו מביתם בהחלטת מחלקת הרווחה. לא מדובר באימוץ על בסיס קבוע שמחייב קבלת אפוטרופסות על הילד.

משפחות שמעוניינות להעניק בית לילדה או לילדים אחרים מוזמנות לפנות לשירות האומנה במכון סאמיט, בטלפון: 02-5631350.