נא להכיר: "פרויקט מעברים", בו מלווים מתנדבי שנת שירות כ-100 ילדים, בוגרי כיתות ו' מהשכונות הירושלמיות קטמון, נווה יעקב, תלפיות וגילה- ומכינים אותם לקראת המעבר לחטיבת הביניים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המעבר לחטיבת הביניים מלווה לרוב בחששות רבים הן מהבחינה הלימודית והן מהבחינה החברתית. במסגרת "מעברים" מלווים המתנדבים את בוגרי בתי הספר היסודיים, שאין באפשרות משפחותיהם לממן להם שיעורים פרטיים.

חלק מהמשתתפים עם מדריכם (צילום: יח"צ)

על אף שהחופש הגדול החל, מתנדבי שנת השירות וילדי השכונות נפגשים מדי יום בין השעות 9 עד 13 - ממש כמו יום לימודים רגיל ובמקום קייטנה. המתנדבים מחזקים אותם בעברית במתמטיקה ואנגלית לקראת המעבר ללימוד בהקבצות, ובמקביל נוסכים בהם בטחון עצמי לקראת השינוי הגדול שיעשו בסוף הקיץ.

פרויקט מעברים הינו סיומה המתוק של שנה שלמה, במהלכה התנדבו צעירים מכל רחבי הארץ בתוכניות חינוכיות שונות בשכונות המוחלשות של ירושלים. הצעירים לקחו חלק בתוכנית "בקהילה" בתמיכתה של קרן JVP הירושלמית, התומכת מדי שנה בכ-50 צעירים, שנבחרים מתוך מאות מועמדים, המגיעים להתנדב במשך שנה בבירה.

"בקהילה" מסייעת מזה 9 שנים לאותם צעירים המצטרפים מדי שנה לכ- 4000 צעירים בגילאי 18, המתנדבים לפרויקט "שנת שירות" – תכנית המאפשרת להם לדחות את גיוסם לצה"ל בשנה, לא בכדי לטייל או לעבוד, אלא על מנת להקדיש תקופה של שנה להתנדבות ומעורבות בחברה הישראלית.

עופרי גרוס, בן 20, מגבעת אלה מסיים בימים אלו את התנדבותו במסגרת שנת השירות בתוכנית "בקהילה". עומרי שבחר לדחות את גיוסו בשנה לצורך שנת השירות, חי בשנה האחרונה בשכונת הקטמונים בקומונה של "בקהילה" יחד עם 11 נערי שנת שירות נוספים. עופרי וחבריו התערו במהלך השנה האחרונה בחיי השכונה ועזרו לילדי בתי הספר היסודיים, במהלך ואחרי שעות הלימודים. עומרי מספר כי "מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה הם מקצועות מפחידים ועיקר העבודה במסגרת התוכנית היתה לגרום לילדים להפסיק לפחוד מהחומר ולהעניק להם בטחון עצמי בלימודים".