תושבי כפר עקב, שנותר מאחורי גדר ההפרדה אבל שייך לשטחה המוניציפלי של ירושלים, נואשו בסוף השבוע שעבר מכך שהעירייה אינה אוספת את הלכלוך מהשכונה - ופנו לחמאס. נחשו מה קרה? החמאס נעתר לבקשה ופינה את הזבל מהשכונה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כבר כארבעה חודשים מתלוננים תושבי כפר עקב כי העירייה אינה מפנה את האשפה מהשכונה. "הם כל הזמן הבטיחו לנו שישלחו משאיות אשפה, אבל זה לא קרה", אמר חבר ועד השכונה, סמיח אבו־רמילה.


הטרקטור של החמאס בפעולה (צילומים: חמיס אבו-רמילה)

כשערימות האשפה הפכו לבלתי נסבלות וחולדות החלו להתהלך ברחובות, פנו התושבים לעיריית אל־בירה, שנמצאת בשליטת החמאס, וביקשו סיוע בפינוי האשפה. ואכן, בסוף השבוע שעבר שלחה עיריית אל־בירה טרקטורים ומשאיות לכפר עקב – ואלה סילקו את ערימות האשפה מהרחובות. לדברי אבו־רמילה, הטרקטורים שעליהם סמלי הרשות הפלסטינית הגיעו בתוך חמש דקות מאל־בירה ואספו את האשפה, שהועברה למטמנה ליד רמאללה.


ערמת הזבל בכפר עקב

סגן ראש העירייה, פפה אללו, פנה למנהל אגף התברואה, ציון שטרית, וביקש ממנו כי ידאג לפינוי האשפה בשכונה. "אי פינוי האשפה גורם לתושבים לפנות לרשות הפלסטינית", אמר אללו.

מנהל מינהל עוטף ירושלים, קולין היימס, אמר כי התושבים צודקים. "הגשתי לאחרונה לשטרית תוכנית חדשה ויעילה יותר לאיסוף האשפה בכפר עקב. אני מקווה שבעקבות זאת האשפה תפונה", אמר היימס. לדבריו, תוכנית הניקיון הנוכחית לכפר גובשה בזמן בניית גדר ההפרדה, כשבכפר התגוררו רק עשרת אלפים איש, לעומת 50 אלף כיום.