בשנות ה־80 רק ירושלמים מעטים לא ידעו מיהו אלברט סיבוני. בימים ההם הוא נחשב אחד הספרים המובילים והמוכרים ביותר בבירה וכולם הכירו את מספרת האמנים שהפעיל בגאון ברחוב אבן ישראל. המספרה הפכה למוקד עלייה לרגל לאנשים מכל מגזר ומכל גיל. סיבוני היה מלך.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כעבור כמה שנים פקד אותו משבר נפשי קשה. כשהשתקם ממנו הוא פתח את מספרת צמרת, וכשגם זו נסגרה חבר סיבוני (56) לבנו אשר (33) והקים את מספרת הרמוניה הסמוכה לכיכר ציון, ליד המקום שבו נמצאת כיום מסילת הרכבת הקלה. אך מאז תחילת העבודות באזור פרנסתו כמעט גוועה. הלקוחות הפסיקו לפקוד את המקום והקריירה של סיבוני התפוררה.

לפני ארבעה חודשים, ברגע של עוד מחשבות על פרישה במהלך עוד יום שגרתי חסר תעסוקה, שלף הספר הירושלמי הוותיק דיקט, מכחולים וצבעי שמן והרשה לעצמו להשתחרר. מהייאוש הזה יצאו בסופו של דבר ציורים ודיוקנאות מרהיבים שקסמו גם למנהלי תיאטרון ירושלים. בתחילת חודש אוגוסט תתקיים במקום תערוכה מיוחדת שאחד מהאמנים המרכזיים בה יהיה הספר המוכשר סיבוני.

הציור הראשון של סיבוני הוקדש לקריעת ים סוף. הספר הירושלמי הרשה לצבעים להשתולל והציג את האירוע כפי שהשתקף בדמיונו. ביצירתו המרהיבה הוא הציג את הפירמידות, את בני ישראל וגם את עדרי הצאן הגדולים שלהם.
"זה קרה כי העבודה במספרה ירדה בגלל עבודות הרכבת. אפילו לקוחות קבועים הפסיקו לבוא משום שנורא קשה להגיע היום למרכז העיר", משתף סיבוני. "בעקבות המצב התחלתי לחטט בדברים אחרים. אני בעל נפש חופשייה, אדם רוחני מאוד שמחובר למוזיקה ולאמנות. פתאום מתוך שעמום עלתה לי המחשבה לקנות צבעים ולהשתולל".

כשראית את הציור שלך גמור, מה עבר לך בראש?
"לא ידעתי מה ערכו של הציור. הרבה אנשים התפעלו ואמרו לי שיש בי כישרון אדיר".

למה דווקא קריעת ים סוף?
"אני אדם דתי, אמנם לא בחיצוניות שלי, אבל אני מחובר מאוד להיסטוריה היהודית ולסיפורי התנ"ך. לפני שבע שנים גם למדתי קבלה ואני עוסק קצת באסטרולוגיה ובקבלה יהודית".

ועל מה אתה חושב כשאתה מצייר?
"זאת התנתקות טוטלית בשבילי. אני אדם טראומטי באופיי, חוויתי המון שינויים קיצוניים בחיים שלי ופתאום גיליתי שהציור מאזן אותי, נותן לי פינה של שלווה בתוך תוכי. בדרך כלל אני שם לי מוזיקת רקע, עוצם עיניים, חושב על סצנה ומתחיל".

איפה אתה מצייר?
"רק כאן, במספרה. יש לי 'זולה' בחצר האחורית של המספרה. כאן ציירתי את כל הציורים שלי".