תביעת ענק מסעירה בימים אלו את השדרה היוקרתית של ממילא. השחקנים הראשיים: איש העסקים אלפרד אקירוב וחברת אלרוב הנמצאת בשליטתו מול חברת ערד בראסרי שהפעילה את מסעדת בראסרי בממילא. שחקני המשנה: 'קפית' וקפה גרג, שאינם צד לתביעה. בראסרי תובעת את חברת אלרוב שמנהלת את המתחם, בטענה שהפרה הסכמים ביניהם ופינתה אותה משטח ששכרה במתחם בניגוד לחוק. במקומם, אגב, נכנס קפה גרג. ומה עושה קפית בסיפור? חברת בראסרי הייתה אמורה לפתוח בממילא סניף של בית המסעדה הירושלמית המיתולוגית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בתביעה שהגישה לאחרונה לבית המשפט המחוזי, דורשת 'ערד בראסרי' פיצויים של כ-2.7 מיליון שקל מאלרוב.

על פי התביעה, בראסרי שכרה שטח בשדרות ממילא ב-2008 והקימה שם מסעדה חלבית. לאחר זמן מה נסגר העסק וקמה במקומו מסעדה בשרית. גם זמנה של מסעדה זו היה קצר ולבסוף החליטו הבעלים לסגור אותה ופעלו להקמת זיכיון של רשת קפה קפית במקום. בשלב זה, החלו הצדדים לעבוד בשיתוף עם קפית לתכנון מחדש של השטח, והתכוננו לביצוע שיפוצים במקום לקראת פתיחתו.

לטענת התובעים, שמיוצגים על ידי עו"ד קובי אמסטר, הכל התנהל כשורה והם החלו בשיפוצים, בתיאום מלא עם הנהלת ממילא ואדריכלים מטעמה. ואולם, לאחר כמה שבועות של שיפוצים, שלחו עורכי הדין של ממילא מכתב למשרדי בראסרי ובו טענו כי החברה הפרה את תנאי השכירות שלה וכי עליה לפנות את השטח ששכרה. במכתב נטען כי חוזה השכירות אוסר על בראסרי לסגור את העסק לתקופה של יותר משבוע – ומכיוון שהשיפוצים ארכו כמה שבועות, החוזה מבוטל.

בבראסרי קיבלו את המכתב בתדהמה, שכן לטענתם השיפוצים התעכבו מכיוון שאדריכלי ממילא הוסיפו דרישות חדשות לתוכנית להקמת העסק, כדי להתאימו לסגנון העיצוב היוקרתי של המתחם. עוד הם טוענים כי התוכנית נבנתה בתיאום מלא בינם לבין אדריכלי קפית ואדריכלי ממילא וכי לאורך כל הדרך הצדדים הוסיפו לשתף פעולה, גם לאחר שעבר שבוע מהרגע שבו נסגר העסק לשיפוצים. לכן, טוענים בבראסרי, הבינו מחברת אלרוב שהכל ממשיך להתנהל כרגיל וכי אין בעיה של ממש בסגירה הממושכת של העסק.

כמה שבועות לאחר מכן, במהלך ניסיונות הידברות בין הצדדים, הודיעה הנהלת ממילא לבראסרי שאין טעם לפתוח במשא ומתן, שכן הם כבר חתמו חוזה עם רשת 'קפה גרג' לפתיחת סניף במקום. עוד באותו שבוע, נכנסו עובדים מטעם ממילא ופינו משטח העסק את הציוד של בראסרי ושל קפית, כדי לפנות מקום לקפה גרג. עוד לפי התביעה, עובדי אלרוב גרמו נזק לציוד כשפינו אותו.

למי שמבקש הערכה כמה כסף מגלגל סניף של קפית, בראסרי טוענת בכתב התביעה כי הרווח הצפוי לעסק המתוכנן היה אמור להיות "לכל הפחות 100 אלף שקל בחודש". בנוסף, בראסרי מגבה את סכום התביעה בטענה כי בקפה גרג הסכימו לשלם דמי פינוי של 1.3 מיליון שקל עבור השטח.

"התובעת עמלה במשך שבועות על מנת לרצות את הנתבעת ולעמוד בכל דרישותיה וגחמותיה ומשהגיע הרגע לאשר התוכנית באופן סופי ולהתחיל בביצוע, הפכה הנתבעת את הקערה על פיה, התנערה מהסכמותיה ופעולותיה, ללא כל הצדקה או צידוק, ונישלה את התובעת מהמושכר", נכתב בתביעה.

ממילא נחשב למתחם הקניות היוקרתי ביותר בעיר והוא מושך אליו תיירים רבים בזכות מותגים בינלאומיים, מבחר מסעדות ובתי קפה ומלון ממילא החדש. גם המותגים, כגון טומי הילפיגר, נאוטיקה ועוד. הבינו היטב את השילוב המנצח של חומת העיר העתיקה ומדרחוב סופר מודרני. אלא שמספר המקומות המוגבל יצר תחרות לא קטנה על כל חנות, והתביעה של בראסרי חושפת השבו עד כמה התחרות הזו קשה.

אלרוב: "בעקבות סכסוך בין השותפים של התובעת, הפרה התובעת הפרה יסודית את הסכם השכירות עליו חתמה עם אלרוב וסגרה את המסעדה שהופעלה במושכר באופן שיצר מפגע באמצע קניון ממילא שוקק החיים. אלרוב ביטלה כדין את הסכם השכירות בין הצדדים, תפסה בפועל את החזקה במושכר שהיה ריק בעקבות נטישתו על ידי התובעת, והשכירה את המקום לרשת גרג קפה, שפתחה במקום סניף מצליח. טענות התובעת בכתב התביעה אינן נכונות, ואלרוב תתמודד עמן במקום המתאים, הוא בית המשפט".