נהגי תחנת 'מוניות רחביה' בירושלים החלו לעטות על עצמם בשעות העבודה תלבושת אחידה, הכוללת חולצה מכופתרת עם סמל התחנה וכובע מצחייה.

• הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

האחראים על היוזמה הם מנהלי התחנה, יהודה פאר והרצל ברהום. "כבר הרבה מאוד זמן אנחנו מנהיגים כללים בנושא הלבוש", מבהירים בתחנה.

"אף פעם לא אפשרנו לנהגים להגיע לעבודה עם גופיות או בלבוש מרושל. לאחרונה התחלנו לחשוב על זה יותר לעומק והגענו למסקנה שראוי להנהיג תלבושת אחידה לכל הנהגים. ברגע שהתקבלה ההחלטה הוצאנו את הרעיון אל הפועל", הם אמרו.

לדברי פאר וברהום, הנהגים קיבלו את ההחלטה ברגשות מעורבים. "בהתחלה היה להם קשה, באופן טבעי, לקבל את הנוהל החדש. אבל מהר מאוד הם התרגלו ושיתפו פעולה", סיפרו. "כולם מבינים שמדובר פה בשינוי שמשרת בסופו של דבר את כולם".

כל נהגי 'מוניות רחביה' צוידו בחולצות מכופתרות עם צווארון - בצבעים לבן, כחול או שחור - לפי בחירתם. על כל אחת מהחולצות גם הודפס לוגו התחנה.

כמו כן ניתנו לנהגים כובעי מצחיה אופנתיים. חבישת הכובע אינה חובה אך לא מעט נהגים מרוצים מהחידוש. "הכובע היה בהתחלה מעין פיילוט מצומצם", מסביר פאר. "אבל לאט לאט יותר ויותר מהנהגים ביקשו לחבוש אותו".

נהגים בתחנה מספרים שהלקוחות קיבלו את השינוי המרענן בהתלהבות. "הנוסעים נכנסים למונית ומבחינים מיד שמשהו כאן שונה", אמר אחד הנהגים. "חלקם לא רגילים לתופעה הזו ולא מבינים לשם מה החגיגיות. אבל רוב התגובות דווקא מאוד חיוביות ואפילו נלהבות. הנוסעים אומרים שמבחינתם הלבוש החדש יותר מכבד את הנסיעה ואת הנוסעים ושפשוט כיף יותר לנסוע ככה במונית", הוסיף הנהג.

"זה משדר מקצועיות ואמינות. למשל, כשתייר מגיע לארץ ומחפש נהג מונית בשדה התעופה, הוא יבוא קודם כל לאחד שנראה יותר אלגנטי", ציין הנהג האלגנטי.

מתברר שנהגי המוניות בעיר ובארץ הם מהנושאים שמטרידים יותר מכל את התיירים המגיעים למדינה. מנכ"ל מלון המלך דוד חיים שקדי מספר כי התנהלותם של הנהגים היא נושא קבוע לתלונות שמגיעות אליו מתיירים שמשתכנים במלון. "רבים מהם מספרים על יחס לא מנומס שלו זכו מהנהגים, על לבוש מוזנח ועל כך שרבים מהם מדיפים ריח של סיגריות", אמר שקדי.

לדברי שקדי, הוא הופתע לטובה מהיוזמה של תחנת המוניות, שלדעתו תסייע לשפר את החוויה של התיירים שמגיעים לעיר.

"אולי תהיה פה מהפכה תדמיתית", אומרים במוניות רחביה. "בלא מעט תחנות מוניות אחרות התלהבו מהרעיון. אם זה יקרה בעוד מקומות כולם ירוויחו, ובעיקר ירושלים, שהתדמית שלה תשתפר".

ומה יהיה בהמשך? עניבות?
"אנחנו בהחלט שוקלים גם את זה. יכול להיות שבקרוב נאפשר לנהגים שירצו בכך לענוד גם עניבות, לשם השלמת המראה המכובד".